Tayvan döküm gelirlerinin büyük kısmına hakim

Global çip krizi ile birlikte Tayvan daha fazla öne çıkmaya başladı. Krizde adeta kilit rol oynayan TSMC, sahip olduğu kapasite sayesinde ülkesini de doruğa taşıdı. Artık döküm kesiminde bir numara Tayvan haline geldi. 

Tayvan en büyük dökümcü

Yapılan Pazar araştırmasına nazaran 2022 yılında Tayvan gelir manasında döküm pazarının yüzde 66’sına hakim hale gelecek. TSMC gelirlerin yüzde 56’sına hakim iken UMC, PSMC ve VIS de yüzde 10 civarında hisseye sahip. Güney Kore yüzde 17, Çin yüzde 8 hisse ile onu takip ediyor. Ortada devasa bir fark oluşmuş durumda. Kesimin toplam geliri ise iddiası olarak 128 milyar dolara ulaşacak. 

Yonga ekipmanlarına çok talep var

2 gün evvel eklendi

Sayılar birden fazla kategoriyi bir ortaya getiriyor. Yarı iletken gelirleri açısından Tayvan yüzde 26 hisseye sahipken, yonga tasarımı açısından yüzde 27, paketleme ve test dalı açısından yüzde 20 hissesi elinde tutuyor. Tayvan’da 8 inç ve 12 inç plaka üretimi hakim durumda. 

Döküm dalında yüzde 50’den fazla hissesi olan 12 inçlik plaka üretimi kapasitesinde Tayvan yüzde 48 hisseye sahip. Yeniden bu boyutta 16nm ve ilerisi süreçlerde ise yüzde 61 hissesi elinde tutuyor. 8 inçlik plakaların yükselişi nedeniyle Tayvan’ın bu kategoride bu yıl 1 puan düşüş yaşayacak. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Tayvan döküm dalında para basıyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.