Tayvan yetenek hırsızlarının peşine düştü

Dünyanın en kıymetli yonga üreticilerine mesken sahipliği yapması Tayvan’ı haliyle kıymetli bir yetenek kasası haline getiriyor. Yonga teknolojilerine epey aç bir ülke ile komşu olunca haliyle dertler da bitmiyor.

Tayvan yonga deneyimini korumak istiyor

Yonga teknolojilerinde dışa bağımlılığı sona erdirmek için on milyarlarca dolar bütçe ayıran Çin yalnızca yenilikler geliştirmekle kalmıyor yenilik geliştirenleri de safına katmaya çalışıyor. Bugüne kadar Intel, AMD, Nvidia üzere dev firmalardan ballı maaşlarla pek çok değerli mühendisi transfer etti. Asıl yoğunluk ise Tayvan’da.

Samsung’dan döküm kampanyası

1 hf. evvel eklendi

TSMC üzere bir devin Tayvan’da olması Çin’in iştahını kabartıyor. Bilhassa yonga dökümü konusuna büyük değer veren Çinli firmalar haliyle Tayvan’da yetenek avına çıkıyor. Tayvan hükümeti ise bundan çok rahatsız.

Gelen bilgilere nazaran Tayvanlı yetkililer ülkede faaliyet gösteren Çinli yonga ve bileşen üreticilerini araştırmaya başladı. Yetkililer yetenekli mühendisleri birer birer saflarına katan Çin’in, Tayvan’ın ekonomik rekabetçiliğini zayıflattığını ve ulusal güvenliği tehlikeye attığını düşünüyor.

Düşmanca tutum olarak nitelendirilen bu hareketler sonucunda 14 farklı noktada konuşlu Çinli firmaların toplam 60 çalışanının sözlerine başvuruldu. Bu firmaların adaba ters olarak Ar-Ge merkezleri kurduğu ve faaliyet gösterdiği belirtiliyor. Tayvan yaklaşık 6 aydır bu firmaları takip ediyordu.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Tayvan’dan kritik atılım

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.