Telefonunuzun hacklendiğini nasıl anlarsınız: İşte telefonunuzun hacklendiğine dair birtakım işaretler

Akıllı telefonunuzun akına uğrayıp uğramadığını merak ediyor musunuz? Saldırganların telefonunuza virüslü bir uygulama aracılığıyla makûs maksatlı yazılım enjekte ettiğini anlamanıza yardım edebilecek birtakım işaretler bulunmakta.

Facebook, kullanıcı datalarının nereye gittiğini bilmiyor

3 gün evvel eklendi

İşte telefonunuzun akın altında olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilecek işaretler

  1. Telefon performansında düşüş: Uygulamaların yüklenmesi çok uzun sürüyorsa yahut rastgele çöküyorsa, telefonunuz akına uğramış olabilir. 
  2. Piliniz olağandan süratli bitmeye başladıysa: Makus hedefli yazılımlar telefonun arka planında gizlice hareket ettiği için daha fazla güç tüketebilir.
  3. Kablosuz sağlayıcınızın aylık faturası sebepsiz yere artıyorsa: Kötü gayeli yazılımlar art planda internet üzerinden bir şeyler gönderiyor olabilir. Bu üzere durumlarda internet faturanız daha fazla gelebilir.
  4. Olağandan fazla karşınıza çıkan Pop-up’lar: Web tarayıcılarında sıklıkla karşılaşılan pop-up’lar, olağandan fazla karşınıza çıkmaya başladıysa telefonunuza makûs maksatlı bir yazılım bulaşmış olabilir.
  5. Telefonunuz çok ısınıyorsa: Makus gayeli yazılımlar sizin haberiniz olmadan telefonunuzun art planında çalıştığı için telefonunuzda çok ısınmaya sebep olabilir.

Telefonunuzun hacklendiğini düşünüyorsanız neler yapmalısınız?

Telefonunuzdaki sorunun makus emelli bir yazılımdan ötürü olduğunu düşünüyorsanız telefonunuz için uygulama mağazanızdan puanı yüksek ve düzgün yorumları olan bir antivürüs uygulaması indirebilirsiniz. Şayet sorun devam ederse bilgilerinizi yedekleyerek telefonunuzu sıfırlamanız önerilir. 

Birçok farklı çeşitte makus hedefli yazılım bulunmakta. Örneğin Adware isimli yazılım, telefonunuzun kullanıcı arayüzünde otomatik olarak reklamlar oluşturarak hacker gelirini ödeyecektir. Diğer berbat hedefli yazılım tipleri de telefonunuzu uzaktan denetim edebilir ve kameranızı ve öteki özelliklerinizi ele geçirebilir. Veya banka hesabınıza isimsiz bir hatalı erişebilir ve hesabınızdaki parayı kendisine aktarabilir. Bunun üzere birçok ziyan verici şeylerin önüne geçebilmek için güvenmediğiniz internet sitelerine girmemek, emniyetli olmayan linklere tıklamamak üzere kimi önlemleri alabilirsiniz. 

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • İşte telefonunuzun hacklendiğine dair birtakım işaretler

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.