TEMSA, batarya ömrünü uzatmaya yönelik ‘Süperkapasitör’ teknolojisi geliştirecek

TEMSA, araç teknolojilerine yaptığı yatırım ve Ar-Ge çalışmalarıyla dikkat çekmeye devam ediyor.

2008 yılından bu yana 30’dan fazla TÜBİTAK projesini muvaffakiyetle tamamlayan TEMSA, son olarak, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliği ile otomotiv bölümüne yönelik yüksek performanslı pil ve bataryalar için kullanılacak ‘Süperkapasitör’ teknolojisini üretmeye hazırlanıyor.

TEMSA’dan yapılan açıklamaya nazaran, üniversiteler ve araştırma merkezleri tarafından geliştirilen ve patentlenen teknolojilerin şirketler tarafından lisanslanması kademesinde takviye veren TÜBİTAK 1702 Programı, 2021 davet periyodunda onaylanan 11 projeyi belirledi. Bu projelerden biri olan TEMSA, SUNUM ve İTÜ ortak patentli teknolojisi, TÜBİTAK 1702 Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Daveti kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Lisanslandırılmaya hazırlanan teknolojinin birinci etapta TEMSA’nın elektrikli ve dizel araçlarına entegre edilmesi, 2023’te ürünleşme sürecine, 2025’te de ticarileşme sürecine girmesi öngörülüyor. SUNUM ve İTÜ katkılarıyla geliştirilecek patentli bu teknoloji, birebir vakitte Türk sanayi ve otomotiv dalı için de emsal bir proje niteliğinde olacak.

2025’te ticarileşecek

‘Yüksek Performanslı Güç Depolama Sistemlerine Yönelik Sıvı Kristalin Mezofazları’ başlığıyla ulusal patent başvurusu gerçekleştirilen teknoloji, yüzde 100 yerli ve ulusal mühendislik ile hayata geçirilecek.

Mevcut lityum iyon pil teknolojilerinin düşük güç ömrü ile gereksinimlerde yetersiz kalmasından ötürü geliştirilmeye hazırlanan büyük ölçekli Süperkapasitör teknolojisi, lityum iyon pil ve batarya idare sistemine entegre edilerek batarya sistemin ömrünü ve performansını artırmada büyük rol oynayacak. Otomotiv bölümüne özgün hale getirilecek teknoloji, start stop ve rejeneratif frenleme üzere sistemlerde de kullanılabilecek.

Yeni 2022 Volkswagen Taigo Türkiye fiyatı açıklandı

14 sa. evvel eklendi

TEMSA’nın üretimini gerçekleştireceği süperkapasitörlerde kullanılacak jel teknolojisinin birebir vakitte kolay üretim ve maliyet açısından da kullanıcılara avantaj sağlaması hedefleniyor. Yeşil kimya ile geliştirilecek ve sürdürülebilir güce de değerli katkılar sunması beklenen projenin, 2023’te ürünleşme, 2025’te de ise ticarileşme sürecine girilmesiyle birlikte ülke iktisadına katlı sağlaması öngörülüyor.

“Enerji idaresinde performansı en üst düzeye çıkaracak”

Mevzuya ait değerlendirmelerde bulunan TEMSA Ar-Ge ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Caner Sevginer, büyük ölçekli Süperkapasitör teknolojisinin otomotiv bölümüne büyük katma paha sağlayacağını belirtti.

Sürdürülebilirlik konusunu şu an tüm şirketlerin ana gündem hususu olduğunu vurgulayan Sevginer, şunları kaydetti: “Bu kapsamda TEMSA olarak hem kendi faaliyetlerimiz hem de dalın geleceği için fark yaratacak teknolojiler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. TÜBİTAK onayı ve takviyesiyle yüzde yüz Türk teknolojisiyle hayata geçirmeye hazırladığımız bu proje de dala katkı sağlamasının yanı sıra güç idaresinde dengeyi ve performansı en üst düzeye çıkaracak. Projenin en kıymetli maksatlarından biri ise TEMSA otobüslerinin hem yurt içinde hem de yurt dışında rekabetçi fiyatlandırılmasına imkan sağlaması. Birinci etapta TEMSA araçlarına uygulayacağımız bu teknolojiyi vakitle paket halinde piyasaya sunmayı hedefliyoruz.”

“Ülke iktisadına katkı sağlayacak”

SUNUM Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Yardımcısı Mert Umut Özkaynak da bu yıl TÜBİTAK’tan yalnızca 11 projenin takviye aldığını, bu takviyenin patentin ticarileştirilmesi yolunda kıymetli bir adım olduğunu belirtti. Güç konusunun, tüm dünyanın bugünlerde en çok üzerinde durduğu mevzuların başında geldiğinin altını çizen Özkaynak, “Araştırmacılarımızın bu alanda yaptığı çalışmaların sonuçlarının ticarileştirilmesi, ülke iktisadına katkı sağlayacak. SUNUM olarak nanoteknolojide global bilgi ve kıymet üreten bir Türkiye için çalışıyoruz. Araştırmacılarımızın sürdürdüğü katma kıymetli çalışmalar ile sanayi iş birliklerimizi ileriye taşımaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • TEMSA’dan batarya performansı için ‘Süperkapasitör’ adımı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.