Tinder, kendi ödeme sistemini kullanmaya zorlayan Google’a dava açtı

Arkadaşlık hizmetleri Tinder ve OkCupid’in sahibi Match Group Inc., uygulamalarının Play Store’dan kaldırılmaması için Google’a dava açtı. Uyuşmazlığın nedeni, Match Group’un uygulamalarda kendi ödeme sistemini kullanmak istemesi ve tüm kullanıcı süreçlerinde Google’a %30 kurul ödemeye sıcak bakmaması.

Android kullanıcıları, iPhone kullanıcılarından âlâ otomobil sürüyor

5 gün evvel eklendi

Öte yandan Google ise uygulamaları Play Store’dan kaldırmakla tehdit ederek geliştiricileri ödeme sistemlerini kullanmaya zorluyor. Match Group’un Kuzey Kaliforniya Federal Mahkemesi‘ne sunduğu dava dilekçesinde şu cümleler yer aldı:

On yıl evvel Match Group, Google ile iştirak kurdu. Artık onun rehineleriyiz. Kullanıcıların her yıl Android uygulamalarına harcadıkları milyarlarca dolardan daha da büyük bir hisse alma fırsatı karşısında gözleri kör olan Google, kullanıcılara Android uygulamalarında sadece bir ödeme tekniği sunarak pazarı tekelleştirmeye karar verdi.

Tinder, Play Store’dan kaldırılabilir

Artan kamuoyu baskısına karşılık olarak Google, Play Store’daki makul uygulama kategorilerinin fiyatlarını yarıya indirdi. Buna karşın, teknoloji devi daha evvel kendi dijital içerik mağazasını kullanma kurallarını sıkılaştırdığını ve geliştiricilerin, şirketin ödeme sistemlerini kullanmaya geçmeleri gerektirdiğini duyurdu.

Mevcut datalara nazaran, geliştiricilerin eserlerinde uygun değişiklikleri yapmaları için 1 Haziran‘a kadar müddetleri var. Tıpkı vakitte Google, 1 Haziran’dan sonra üçüncü taraf ödeme sistemlerini kullanmaya devam edecek uygulamaları mağazasından kaldırma hakkını gizli tutuyor.

Bu bahisle ilgili yorum yapan bir Google temsilcisi, Match Group’un ödeme sistemi kurallarına uymadığı takdirde kendi eserlerini tanıtmak için üçüncü taraf Android uygulama mağazalarını kullanabileceğini belirtti.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Taşınabilir Uygulamalar Haberleri
  • Tinder, kendi ödeme sistemine zorlayan Google’a dava açtı

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.