TP-Link yönlendiricileri bilgi mi paylaşıyor?

Ferdî ağ ekipmanları pazarının en kıymetli oyuncularından birisi haline gelen Çinli TP-Link önemli bir argüman ile karşı karşıya. Yönlendirici eserlerinde bilgi trafiğinin müsaadesiz bir formda paylaşıldıığı sav ediliyor.

TP-Link yönlendiricilerinde risk mi var?

Yönlendiriciler klâsik modemlerden farklı olarak irtibatları önceliklendirme, verimli hale getirme ve güvenliğini sağlama üzere farklı işlevler sunabiliyor. Güvenlik konusunda üreticiler genelde üçüncü taraf firmalarla iş birliği yapıyor.

TP-Link Archer C6 V3.2 fiyatı ile dikkat çekiyor

2 hf. evvel eklendi

Asus-Trend Micro, Netgear-Bitdefender örneklerinde olduğu üzere TP-Link de güvenlik tahlilleri için bölgeye nazaran Avira yahut Trend Micro ile iş birliği içerisinde. Bununla birlikte TP-Link HomeCare tahlilinin müsaade kaldırılsa bile bilgi trafiğini hala Avira’ya gönderdiği tepit edilmiş.

Reddit üzerinde tartışılan hususa nazaran pek çok kullanıcı bu türlü bir trafik paylaşımına şahit olmuş. Üstelik günde 80 bine varan istek yapıldığı da tabir ediliyor. TP-Link ise Avira’nın servis aboneliklerine üye olup olmadığı konusunda trafiği denetim ettiği savunmasını yapmış.

Geçen yıl da bu mevzu birtakım incelemelerde gündeme gelmiş ve TP-Link bununla ilgili bir güncelleme yayınlayacağını belirtmiş. Bununla birlikte rastgele bir adım atılmamış. Avrupa Birliği’nin son maddelerine nazaran ferdî bilgileri üçüncü taraf ile üstelik müsaadesiz bir biçimde paylaşmak yasak. Bu durum hem Avira hem de TP-Link için berbat sonuçlar doğurabilir. Kelam konusu yönlendiriciler genelde 802.11ax/WiFi 6 teknolojisi barındırıyor ve bir kısmı da Deco örgü ağ serisinde yer alıyor.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • TP-Link yönlendiricilerine önemli suçlama

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.