TSMC, 2022 yılında yalnızca Apple’dan 17 milyar dolar kazanacak

Tayvanlı teknoloji devi TSMC için Apple kıymetli bir müşteri. DigiTimes’a nazaran TSMC, 2022’de Apple’a 17 milyar dolardan fazla çip tedarik edecek. Bu sayının, TSMC’nin Apple’a 13,84 milyar dolar kıymetinde eser teslim ettiği bir evvelki yıla nazaran %23 daha fazla olduğunu belirtmekte yarar var.

Apple, Çin’e olan üretim bağımlılığını azaltmak istiyor

3 gün evvel eklendi

Apple’ın yeni çiplerinin teslimatları Haziran ayının birinci yarısında başlayacak ve bunlardan biri de yakında çıkacak olan iPhone 14 serisi akıllı telefonların birtakım modellerinde kullanılacak olan amiral gemisi Apple A16 Bionic olacak. Daha evvel analist Ming-Chi Kuo sırf iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max‘in yeni 4nm A16 Bionic yonga setini temel alacağını ve serideki öteki akıllı telefonların ise A15 Bionic platformunda kalacağını söylemişti.

TSMC, Apple’ın en değerli tedarikçisi

TSMC, Apple’ın Apple Silicon‘a geçişini tamamlaması ve Intel işlemcileri yakında büsbütün devre dışı bırakması nedeniyle M serisi yongaların sevkiyatını “kıymetli ölçüde” artıracak. Diğer hiçbir şirket benzeri çipler sunamayacağından, TSMC’nin öngörülebilir gelecekte Apple’ın tek çip tedarikçisi olarak kalması bekleniyor.

Ayrıyeten Apple, TSMC’nin 2025‘te tamamlaması gereken 2nm çipler için şimdiden sipariş vermiş durumda. Ayrıyeten şirketler, artırılmış gerçeklik aygıtlarında ve elektrikli otomobillerde kullanılmak üzere ortaklaşa 1nm çip geliştiriyor.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iPhone Haberleri
  • TSMC, 2022 yılında yalnızca Apple’dan 17 milyar dolar kazanacak

About admin

Check Also

iOS 16’yı bekleyenleri üzecek haber: Birinci genel beta sürümü gecikecek

Apple ile ilgili kıymetli bilgileri evvelden aktaran Bloomberg editörü Mark Gurman, iOS 16'nın birinci genel beta sürümünün gecikmeli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.