TSMC, 3nm sürecinde ıstırap yaşıyor

Döküm bölümünün tartışmasız başkanı pozisyonundaki Tayvanlı TSMC, rekabette alan açmamak ismine daima teknolojilerini geliştiriyor. 5nm sürecinde en verimli üretim çizgilerine sahip olan TSMC ne var ki 3nm sürecinde ezalar yaşıyor.

TSMC düşüncede

Kesimden gelen bilgilere nazaran TSMC, 3nm üretim süreci kümesinde verimlilik dertleri yaşıyor. Özgün N3, daha optimize edilmiş N3E ve maliyet odaklı N3B üretim süreçleri hala beklenen yonga verimliliğine ulaşamadı. TSMC farklı tahliller deneyerek verimliliği arttırmay çalışıyor.

TSMC’den rekor gelir

1 ay evvel eklendi

3nm sürecindeki meşakkatler haliyle müşterilerin yol haritasını olumsuz etkiliyor. Intel, Apple, AMD, Nvidia üzere yonga devleri 3nm sınırlarını ayırabilmek için tabiri yerindeyse tonlarca para döktü. Yonga verimliliğinin sağlanamaması haliyle gecikmeleri de beraberinde getirebilir.

AMD’nin Zen 5 ve RDNA 4 mimarilerinin 3nm sürecinde geliştirilmesi bekleniyor. Apple A17 sonrasında ise olağanda 3nm sürecine geçmeyi planlıyor. Nvidia da Lovelace sonrasında 3nm sürecine gerçek evrilmek istiyor. Verimlilik kasvetleri nedeniyle en az bir yahut iki jenerasyon 3nm üretim süreçleri gecikebilir çünkü Samsung tarafında da tıpkı problemler mevcut.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • TSMC’ye 3nm şoku

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.