TSMC dördüncü çeyrekte geriledi, Samsung çıkarlı

Yaşanan global çip krizi nedeniyle döküm teknolojileri daha fazla öne çıkmaya başladı. Saktörün tartışmasız önderi TSMC iken Samsung da öteki rakiplerine nazaran başarılı işler yapıyor. Geçen yılın son çeyreğinde de bu durum değişmedi.

Döküm bölümünde son çeyrek sayıları

TrendForce tarafından hazırlanan pazar araştırmasına nazaran döküm bölümü geçen yılın son çeyreğinde 29.5 milyar dolar gelir elde etti. Son 10 çeyrek periyottur kesim üst üste gelir artışı yaşıyor. Bilhassa pandemi devrinde yükselişin istikrarlı hale geldiği göze çarpıyor.

XFX markasına Çin’de büyük darbe

5 sa. evvel eklendi

Dördüncü çeyrekte TSMC toplamda 15.7 milyar dolar gelir elde ederken pazar hissesi yüzde 52.1 düzeyine gerilemiş. Çok yoğunluk ve kıtlık nedeniyle firma ortalama fiyatlara artırım yapmıştı. Bilhassa 5nm bantlarının gelire kıymetli katkı yaptığı tabir ediliyor. 6n/7nm bantları ise biraz düşüş göstermiş. Ayrıyeten taleplere de yetişemiyordu. Bu da pazar hissesini biraz etkilemiş üzere.

Samsung döküm teknolojilerinde verimlilik problemleri yaşıyor olsa da değerli bir artış elde ederek 5.54 milyar dolar gelir elde etmiş. Pazar hissesi ise bir puanlık artışla yüzde 18.3 düzeyine çıkmış. Bununla birlikte kısımda kârların düştüğü belirtiliyor. Samsung’un bu yıl verimlilik sıkıntılarını çözmek için yatırım yapacağı tabir ediliyor.

Birinci iki firma döküm dalında yüzde 70 civarında bir pastayı paylaşıyor. Sonrasında UMC yüzde 7 hisseyle, GlobalFoundries ise yüzde 6.1 hisseyle onu takip ediyor. Çinli SMIC ise ambargolara karşın yüzde 5.2 hisseye yükselmiş. Bu yıl Nexchip ve Intel iştiraki Tower üzere alt sıralardaki dökümcülerin değerli sıçramalar yapması bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Döküm bölümünde geçen yıl son çeyrek tablosu

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.