TSMC rekor tedarik düzeylerine ulaştı

Pandemi ile birlikte yonga siparişlerinin rekor düzeylere ulaşması haliyle döküm devlerinin de faydasına oluyor. Dal devi TSMC rekor tedarik düzeylerine ulaşırken gelişmiş süreçlerde de tam kapasite üretim yapıyor.

TSMC siparişleri katladı

Daldan gelen bilgilere nazaran 5nm/4nm sürecinde dökülen aylık plaka sevkiyatları 150 bine ulaşmış durumda. Ay bazında yüzde 20, yıl bazında ise 3 kata kadar artış elde edilmiş. 4nm süreci de hacimli üretime başladı.

Döküm bölümünde geçen yıl son çeyrek tablosu

1 hf. evvel eklendi

Daha ileri N4P sürecinin ve N3B başlangıç sürecinin yılın ikinci yarısında başlayacağı belirtiliyor. TSMC’nin maksadı N3B sürecinde aylık 40-50000 plaka. N4X ve N3E süreçleri de 2023 yılında başlayacak.

TSMC gelirlerini de arttırıyor. 7nm sürecinde yıllık yüzde 20 gelir artışı bekleniyor. Daha ileri süreçlerde ise rekabet hayli fazla. Nvidia’nın sınır tahsisi için 10 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığı gündeme gelmişti. Performans odaklı en âlâ 3 üreticinin 3nm ve 2nm süreçlerinde tahsis aldığı tabir ediliyor. Bunun yanında Apple ve MediaTek üzere devler de tahsis alıyor. Yeniden de TSMC talepleri karşılayamıyor ve müşteriler ek bir sınır açılır ümidiyle sıraya girmiş durumda.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • TSMC rekor siparişler alıyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.