TSMC yöneticisi: Çip krizi 2-3 yıl daha sürecek

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, yani çip üretimi için yeni fabrikalar başlatılana kadar yarı iletken kıtlığının sonlanması beklenmiyor. Bu görüş, TSMC‘de araştırma ve geliştirme lider yardımcısı olan Yuh-Jier Mii‘nin IEEE Spectrum ile yapılan bir röportajında söz edildi.

MediaTek, Dimensity 8000, 8100 ve 1300 yonga setlerini tanıttı

16 sa. evvel eklendi

Kesimdeki birçok kişinin bilakis TSMC yöneticisi, çip eksikliğini COVID-19 pandemisine bağlamıyor. Ona nazaran sorun, günümüzde üretilen çabucak hemen tüm eserlerde çip kullanılması gerçeğinde yatmakta. Kıymetli ölçüde, bir bütün olarak bu durum, yarı iletken eserlerin üretimi için kapasite ve altyapı eksikliğinden kaynaklanıyor.

Geçiş sürecine ayak uydurmak güç

Tüm yarı iletken sanayisinin, mikro devrelere olan talebinin son yıllarda keskin bir halde artmaya başladığına da dikkat çekiliyor. Üreticiler sonunda gerçekte ne olduğunu anladılar ve hem kısa hem de uzun vadede artan talebi karşılamak için faal olarak yeni tesislere yatırım yapmaya başladılar. TSMC’nin Mühendislikten Sorumlu Lider Yardımcısı, günümüzde TSMC üzere şirketlerin bile süreç geçiş sürecine ayak uydurmasının ne kadar güç olduğundan da bahsetti.

Mii, bu değerli mevzuyu: “Evvelce, yeni bir proses teknolojisine geçmek için evvelkini optimize edebiliyorduk. Bununla birlikte, her yeni kuşakta, örneğin transistörlerin boyutu, mimari, materyaller, süreçler ve araçlar ile ilgili sınırlamaları aşmanın yeni yollarını bulmalıyız.” biçiminde yorumladı.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • TSMC yöneticisi: Çip krizi 2-3 yıl daha sürecek

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.