TSMC’nin çip üretim maliyetleri artıyor: Elektronik eserlere artırım yolda

Enflasyondaki global artış, bilhassa bu yıl eser maliyetlerinin de daima artmasına neden oluyor. Son yıllarda eser ve hizmet maliyetlerinde gözle görülür bir artışın olduğu kesimlerden biri de mikroişlemciler ve elektronik pazarı haline gelmiş durumda. Yakın gelecekte de bu alandaki eser maliyetlerini düşürecek bir gelişme olmayacak üzere görünüyor.

ABD birinci ticari beyin çipi testlerini başlattı

4 gün evvel eklendi

Nikkei Asia, dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC‘nin müşterilerine, artan maliyetleri münasebet göstererek fiyat yükseltme planlarını bildirdiğini yazdı. Bunun nedeni ise artan enflasyon, hammadde fiyatlarındaki artış ve şirketin üretimi artırma planlarından kaynaklanan kaygılar olarak gösteriliyor.

Çip fiyatlarında %5 ila %8 artış olacak

Rapora nazaran, fiyat artışının teknolojik sürece bağlı olarak %5 ila %8 ortasında olması bekleniyor. Yeni tarifeler 2023’ün başından itibaren yürürlüğe girecek. Böylelikle, TSMC müşterilerinin yeni fiyat listesini gözden geçirmek ve muhtemelen siparişlerde ayarlamalar yapmak için vakitleri olacak.

TSMC tesislerinde üretilen çiplerinin maliyetindeki artış, akıllı telefonlar, PC bileşenleri, otomotiv, sunucu eserleri ve öbür elektronik eserlerin global fiyatlarını da direkt etkileyecek. Lakin fiyatların ne kadar artacağını ise önümüzdeki süreçte göreceğiz.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • TSMC’nin çip üretim maliyetleri artıyor

About admin

Check Also

Xbox Series S, yakında fizikî oyunları destekleyebilir

Xbox Series X’e nazaran önemli manada daha az performans sunan Xbox Series S, tıpkı vakitte sadece dijital oyun kullanımına müsaade veriyor ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.