Türk bilim beşerinin Covid-19 sonrası görme kaybı araştırması tıp literatürüne girdi

Covid-19’un orta çıkışının akabinde oldukça müddet geçse de tesirleri hakkındaki bilimsel çalışmalar devam ediyor. Birinci olarak geçen sene Şubat ayında Covid-19’un ani görme kayıplarına neden olduğunu duyuran Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Ateş’in bu mevzudaki çalışması bir tıp mecmuasında yayınlanarak dünya literatüründeki yerini aldı.

Birinci kere Covid-19’u tedavi etmek için mRNA aşısı kullanıldı

8 sa. evvel eklendi

Prof. Dr. Orhan Ateş’in Kovid-19’un, göz damarlarında tıkanıklığa yol açıp ani görme kaybına neden olduğunu tespit ettiği araştırması, Korean J Ophthalmol tıp mecmuasında yayınlandı. Bu çalışma, dünya genelindeki yeni çalışmalara da ışık tutacak.

Prof. Dr. Ateş, geçen yıl Kovid-19 tanısı almış yahut tedavisi görmüş genç hastalarda ani görme kaybı şikayetleri üzerine klinik araştırma ve çalışma başlatmıştı.

Covid-19 hastalarından alından numuneler sonucunda yapılan muayene ve tetkiklerde, görme kaybının Kovid-19’a bağlı retinal damarlardaki tıkanıklık sonucu olduğunu belirledi. Bu hastalara medikal tedavi yanında hiperbarik oksijen tedavisini de uyguladı. Ani gelişen görme kayıplarının Covid-19’un bir komplikasyonu olduğu ve bu durumun hiperbarik oksijen ve medikal tedavi ile düzelebilir olduğu sonucuna varıldı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Türk bilim beşerinin Covid-19 araştırması yayınlandı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.