Türk bilim insanı Samanyolu Galaksisi’ndeki kara deliği birinci kere görüntüledi

Ortalarında Türk bilim insanı Feryal Özel’in de bulunduğu Event Horizon Telescope takımı, Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde bulunan Sagittarius A* isimli harika kütleli kara deliği birinci kere görüntüledi. Bu manzara, astronomi tarihinin en büyük gelişmelerinden biri olarak kayda geçti.

Arizona Üniversitesi Astrofizik Profesörü Feryal Özel, Sgr A* kısa ismi verilen kara deliği “galaksinin merkezindeki nazik dev” olarak nitelendirdi. Feryal Özel, kara deliğn Dünya’dan yaklaşık 27.000 Işık Yılı uzaklıkta bulunduğunu ve Güneş’ten 4 milyon kat büyük olduğunu belirtti.

Yayınlanan imgede kara deliğin etrafındaki parlayan gazları ve gölge diye tabir edilen halkayı görüyoruz. Kara deliğin güçlü yer çekimine sahip olması nedeniyle etrafında ışık bükülüyor ve halka halinde görünüyor.

2019’da görüntülenen M87* kara deliği:

2019 yılında Event Horizon Telescope ile Messier 87 galaksisinin merkezindeki M87* isimli kara deliğin birinci imgesi elde edilmişti. İki kara delik, farklı boyutlara sahip. Bu sayede kara delik çalışmaları için kıymetli bir referans olacak. Gökbilimciler iki kara deliğin kenarlarına yakın yerlerde inanılmaz derecede benzerlik olduğunu söylüyor. Ayrıyeten iki kara deliğinde etrafındaki gazın, ışık suratına yakın bir süratte hareket ettiği söz ediliyor.

Bu çalışma kara delikler hakkında çok kıymetli bir gelişme olsa da kara deliklerin yapısı hakkındaki gizem devam ediyor. Pek çok gökbilimci, galaksilerin oluşumu ve evrimin şekillenmesinde kara deliklerin kilit rol oynadığını düşünüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Türk bilim insanı galaksimizdeki kara deliği birinci defa görüntüledi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.