Türk bilim insanları üç boyutlu biyo-yazıcı ile yapay damar üretti

Türk teşebbüsçüler tarafından kurulan tıbbi aygıt firması INVAMED & RD Küresel, üç boyutlu yazıcı ile yapay damar üretmeyi başardı. Yapay damarın kalp damar ve nörovasküler protezlerinde kullanılması hedefleniyor.

İnsan kalp hücrelerinden otonom biyohibrit balık geliştirildi

1 hf. evvel eklendi

INVAMED & RD Global’in Ar-Ge faaliyetleri sonucu laboratuvar ortamında özel bir üç boyutlu biyo-yazıcı, yüksek teflon teknolojisi ve biyopolimer kullanılarak insan dokusuyla birebir aynı özellikte yapay damar geliştirildi. Nanoteknolojik biyopolimerden üretilmesi sayesinde, hastalar anti koagülan kullanmadan hayatlarına devam edebilecek.

Doku ahengi sorunu olmayacak

Geliştirilen yapay damarda biyouygun olmayan hiçbir malzeme bulunmadığı için doku ahengi sorunu yaşamayacak. Kolay kaynaşma özelliğine sahip olacak.

INVAMED & RD Küresel Lideri Raşit Dinç, laboratuvar çalışmalarını muvaffakiyet ile geçen yapay damarın, hayvan çalışmaları ve gerçekleştirilecek klinik çalışmalar sonucunda de başarılı olması durumunda biyoprotezlerin insan sıhhatinin hizmetine sunulacağını bildirdi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Üç boyutlu biyo-yazıcı ile yapay damar üretildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.