Türk Telekom, “Açık Taşıyıcı Şebeke” denemelerine başladı

Bu vizyonla Türk Telekom, üyesi olduğu, açık, sanallaştırılmış arayüz standartlarını belirleyen ve ilgili ekosistemin gelişmesine yardımcı olan Telecom Infra Project (TIP) ile ‘Ayrıştırılmış Baz İstasyonu Düzeyinde Yönlendirici’ tahlilini denediğini GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi kapsamında duyurdu. 

Türk Telekom, ZTE ve Netaş ortasında Uygun Niyet Mukavelesi

2 gün evvel eklendi

Sabit ve taşınabilir şebeke alanlarında birçok patentin sahibi olan Türk Telekom, 5G’nin gereksinimlerine yönelik oluşturduğu projeleriyle, global ölçekte teknoloji gelişimine katkı sağlamaya devam ediyor. Açık mimarileri destekleyen Türk Telekom, mevcut taşıyıcı şebeke tahlillerini zenginleştirmek için 2G/3G/4G ve 5G baz istasyonlarının trafik iletimini sağlayan açık ve ayrıştırılmış tahliller konusunda çalışmalara başladı. Türk Telekom bu kapsamda, üyesi olduğu, açık, sanallaştırılmış arayüz standartlarını belirleyen ve ilgili ekosistemin gelişmesine yardımcı olan Telecom Infra Project (TIP) ile iş birliği yaptı. Türk Telekom İnovasyon Merkezi’nde, donanım ve yazılım katmanlarının ayrıştığı ve bu sayede esnek, çevik ve tedarikçi bağımsız açık taşıyıcı şebeke tahlilleri üzerine ortak deneme çalışmaları yapılmaya başlandı.

Türk Telekom tıpkı vakitte bu çalışmalarda öncü rol üstlenerek, dünyanın önder telekom operatörleri, altyapı ve sistem sağlayıcılarının içinde yer aldığı TIP ekosisteminde bulunan üretici firmalar ile birlikte, taşıyıcı şebeke ekipmanlarının taşınabilir operatörlerin yazılım, donanım ve arayüz ihtiyaçlarını karşılayacak formda geliştirilmesine değerli katkılarda bulunuyor. 

Türk Telekom daha güçlü bir ekosistem için açık ağları destekliyor

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türk Telekom olarak yeni jenerasyon şebeke teknolojilerini destekleyen ekosistemi oluşturmak için açık kaynak ve açık arayüzleri destekliyoruz. TIP, operatörlerle birlikte belirlediği ortak amaçlar ve sağladığı koordineli çalışan ekosistemi sayesinde, açık ve ayrıştırılmış şebeke tahlillerinin geliştirilmesi için değerli bir yer oluşturuyor. Bu kapsamda Türk Telekom olarak, birçok TIP projesinde rol alarak, yeni kuşak teknolojilerin olgunlaşmasına kıymetli katkılar sağlıyoruz. TIP ve tahlil ortakları ile iş birliğimizin artarak devam etmesiyle birlikte bunun üzere çok kıymetli projelere imza atacağımıza inanıyoruz” dedi. 

Meta İlişki Teknolojileri ve Ekosistemleri Müdürü ve TIP Teknolojileri Avrupa ve Orta Doğu Lideri Bhartendu Chaurasia şunları söyledi: “TIP olarak, ayrıştırılmış baz istasyonu düzeyinde yönlendirici ekosistemini inceleyip geliştirdik ve bizler, ulaşım konusunda açık ve ayrıştırılmış tahlillerin giderek daha fazla benimsendiğini görmekten heyecan duyuyoruz. Açık ağ inovasyon projelerinde Türk Telekom ile iş birliğimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.
 

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Operatörler – Kurumsal Haberler Haberleri
  • Türk Telekom, “Açık Taşıyıcı Şebeke” denemelerine başladı

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.