Türk Telekom, Mavenir ve ComPro’dan Open vRAN denemesi

Türkiye’nin dijital dönüşümünün öncüsü Türk Telekom, 5G ve ötesi ’yeni jenerasyon teknolojilerin muhtaçlık duyduğu şebeke dönüşümü için büyük değere sahip Open vRAN (Açık Radyo Erişim Ağı) konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Türk Telekom, İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde taşınabilir şebeke tahlilleri geliştiren Mavenir ve sistem entegratörü ComPro ile bu kapsamda yaptığı muahedeyi duyurdu.

Türk Telekom, GSMA MWC 2022’de SEBA’yı tanıttı

6 sa. evvel eklendi

Muahede ile Türk Telekom, Mavenir’in ödüllü Open vRAN tahlili için pilot bir uygulama gerçekleştirecek. Türk Telekom’un da üyesi olduğu, açık radyo erişim teknolojileri üzerinde çalışmalar yapan ve ilgili ekosistemin gelişmesine yardımcı olan Telecom Infra Project’in (TIP) desteklediği projede, O-RAN uyumlu bileşenlerin kendi ortalarında ve şebekeye hakikat entegre edilmesi işini ComPro yerine getirecek.

Proje, O-RAN Alliance uyumlu, hüzme oluşturma (beamforming) teknolojilerine ve 4G küçük hücrelere (small cell) sahip, 4G ve 5G çoklu antene (mMIMO) sahip radyo ünitelerini (RU’lar) içerecek.

Geleceğin şebekelerin için çok değerli

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç bahisle ilgili olarak “Mavenir, ComPro ve TIP ile Open vRAN konusunda çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Open vRAN üzere çığır açıcı şebeke teknolojilerinin 5G ile gelecek yeni kuşak servislerin teknik gerekliliklerinin karşılanabilmesi için değerli bir potansiyele sahip olduğunu görüyoruz. Bu ve gibisi projelerin O-RAN ekosistemini büyüteceği ve geleceğin şebekelerinin geliştirilmesinde kıymetli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi. 

Mavenir RAN’dan Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Puneet Sethi mevzuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Bulutta mahallî yazılım ve teknolojilere dayalı açık, sanallaştırılmış ve birlikte çalışabilir sistemler, bir yandan operatörler için kurulumları hızlandırırken bir yandan da yatırımsal ve operasyonel maliyeti değerli ölçüde düşürüyor. Open vRAN teknolojisinin Türk Telekom’un şebekesine çok değerli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Hem Mavenir hem de sistem entegratörü ortağımız ComPro ile Türk Telekom’ un O-RAN yolcuğunun modülü olmaktan gurur duyuyoruz.”

ComPro Bilişim Teknolojileri Lider Yardımcısı Hakan Yıldız ise şöyle konuştu: “TIP dayanağıyla devam eden Türk Telekom 4G/5G Open vRAN pilot çalışmasında sistem entegratörü rolüne sahip olmaktan memnunluk duyuyoruz. Türkiye’nin birinci entegre telekomünikasyon operatörü Türk Telekom için değerli olan OPEX/CAPEX tasarruflarının yolunu açarak daha yüksek olgunlukta, ezber bozan bir Open vRAN tahlili sunmaya kararlıyız.”

  • Anasayfa
  • Internet
  • Öbür Haberleri
  • Türk Telekom, Mavenir ve ComPro’dan Open vRAN denemesi

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.