Türk Telekom ve Huawei, Taşınabilir Dünya Kongresi’nde 5G için el sıkıştı

Türk Telekom, Barcelona’dan bildirmeye devam ediyor. GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde en yeni teknolojilerini ve çeşitli işbirliklerin, duyuran Türk Telekom bunlara bir yenisini daha ekledi. O denli ki Türk Telekom yaptığı basın açıklamasıyla 5G çalışmaları için Huawei ile TurkTech 2.0 Yeterli Niyet Sözleşmesi’ni imzaladıklarını duyurdu.

İki şirket, 5G’ye hazır şebekelerin geliştirilmesi ve kaliteli şebeke uygulamaları için stratejik vizyon paylaşımının yanı sıra endüstriyel 5G uygulamalarını gerçekleştirmek ve ekosistemi geliştirmek için çalışacak.

Türk Telekom ile Korea Telecom ortasında iş birliği

1 gün evvel eklendi

Kullanıcı tecrübesi ön planda olacak

Türk Telekom ve Huawei bu iş birliği kapsamında, 5G’ye hazır şebekelerin geliştirilmesi ve kaliteli şebeke uygulamaları için stratejik vizyon paylaşımı yapacak. İş birliği ile 5G servislerinin desteklenmesi ve son kullanıcı tecrübesinin uygunlaştırılması için dijital dönüşümü çeşitlendirecek teknolojiler denenirken, alanlardan azamî güç kazanımı sağlanmasına yönelik, “sıfır” karbon stratejisi de geliştirilecek.

Bahse ait açıklamalarda bulunan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türkiye’de dijital dönüşümün öncü kurumu olarak, iştiraklerimiz ve 5G alanında uzman mühendislerimizle, tüm çalışmalarımızı ulusal sorumluluk şuuruyla gerçekleştiriyoruz. Bu motivasyonla çıktığımız yolda teknolojiyi insanın uygunluğu ve yararı için üreten, geliştiren ve dala paha katan dünyanın sayılı operatörlerinden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Ulaşım, sıhhat, eğitim, tarım, cümbüş ve kentleşmede 5G ve ötesi teknolojilerin sunduğu tahlillere muhtaçlık var. Huawei ile imzaladığımız Âlâ Niyet Kontratı kapsamında 5G ekosistemini ve uygulama alanlarını geliştirmeyi, bu bahisteki denemeleri yaparak şebekelerimizde uygulamayı hedefliyoruz. 5G ve ötesi teknolojilerin geliştirilmesi kapsamında pahalı iş ortağımız Huawei ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalara bir yenisini daha eklemekten memnunluk duyuyoruz” diye konuştu.

Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li de merasimde yaptığı konuşmada; “Vizyonumuz her vakit, müşterilerimiz için bedel yaratmak oldu. Bu vizyonla müşterilerimize en uygun performanslı, en düşük operasyonel maliyetli ve yatırım randımanı en yüksek çüzümleri sunuyoruz. Bir yandan da, 5G teknolojileriyle yerli sanayilerin dijital dönüşüm süreçlerini desteklemek için işbirliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Türk Telekom, Türkiye seyahatimizin başından beri bizim stratejik iş ortağımız oldu. Huawei Türkiye ailesi ismine, bize duydukları inanç için kendilerine en içten teşekkürlerimi iletiyorum. Bu kıymetli iş birliğinin Huawei’in Türkiye’deki 20. yıldönümüne gelmesinden de ayrıyeten memnunluk duyuyorum. Her vakit olduğu üzere müşterilerimiz ve Türkiye’nin bilişim ekosistemi için daha fazla katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Akıllı tarım çalışmaları için otonom traktör testleri gerçekleştirildi

İki şirkete TurkTech 2.0 muahedesi kapsamında, TARNET iş birliğiyle yerel 5G endüstriyel ekosistemini geliştirmek ve bu alanda uygulamalar gerçekleştirmekamacıyla Akıllı Tarım (Tarım 4.0) alanında Akıllı Traktör Sistemleri’nin bir modülü olan Otomatik Dümenleme’yi hayata geçirdi. Tarım Teknolojileri kullanarak tarım alanlarının randıman ve kârlılığını artırmayı hedefleyen projede, traktör şoförsüz olarak tarlayı sürerken, daha hassas ve gerçek ziraî süreçlerin yapılabilmesi 5G şebekesi takviyesiyle sağlanıyor. Çalışma kapsamında ayrıyeten, yapay zekâ dayanağıyla görüntü tahlilleri yapılarak, traktör rotası üzerinde rastgele bir sapma tespit edildiğinde, 5G ilişkili taşınabilir uygulama üzerinden çiftçi anlık olarak bilgilendiriliyor.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Operatörler – Kurumsal Haberler Haberleri
  • Türk Telekom ve Huawei’den 5G için dev iş birliği

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.