Türk Telekom’dan GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde yerlilik atağı

Türkiye’nin irtibat altyapısının kurucusu ve geliştiricisi Türk Telekom, dünyanın önde gelen teknoloji şirketleriyle yaptığı iş birliklerinin yanı sıra yerli ve ulusal ekosistemi güçlendirecek iştiraklere da imza atıyor. Türk Telekom, İspanya’nın Barcelona kentinde teknoloji devlerinin buluştuğu GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi öncesinde, geleceği, 5G ve yeni jenerasyon teknolojilerle şekillendirme yolunda iş birliği yaptığı yerli şirketleri duyurdu.  

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal bahisle ilgili yaptığı açıklamada, “Türk Telekom olarak, ülke iktisadına katma bedel yaratacak ve ulusal kalkınmayı hızlandıracak yerli eser ve projeler geliştirmeye odaklanıyoruz. Bu amaçla yerli teknoloji teşebbüsleriyle güçlü iş birlikleri sağlayarak, onların potansiyelini global arenada göstermeyi amaçlıyoruz. Türkiye’nin önder bilgi ve bağlantı teknolojileri şirketi olarak hedefimiz, ülkemizi Sanayi 4.0’a hazır hale getirmek ve Türkiye’nin 5G’de kelam sahibi ülkelerden biri olmasını sağlamak. Bilhassa 5G, yazılım tarifli ağlar, objelerin interneti, akıllı kentler, yeni kuşak bilişim teknolojileri ve yapay zekâ alanlarında projeler geliştirirken, altyapımız ve servislerimizde gerçekleştirdiğimiz dönüşümlerde yerli markalarla iştirakler geliştirmekten ötürü çok mutluyuz” dedi. 

TARNET’le 5G’li akıllı tarım uygulamaları alanında bir birinci

Türk Telekom, Türkiye’yi Sanayi 4.0’a hazırlamak ve lokal 5G endüstriyel ekosistemini geliştirmek hedefiyle akıllı tarım (Tarım 4.0) alanında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin teknoloji iştiraki TARNET ile anlaştı. Türk Telekom, TARNET iş birliğiyle, 5G teknolojisiyle çalışan otomatik dümenleme sistemine sahip traktör tahlili olan ATS-Akıllı Traktör Sistemi’nin saha testlerini muvaffakiyet ile sonuçlandırdı. Akıllı Traktör Sistemi kullanarak ziraî faaliyetlerin randımanını artıran ve üreticilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenen projede, daha hassas ve yanlışsız ziraî süreçlerin yapılabilmesi 5G üzerinden çalışan otonom traktör sayesinde sağlandı. 

5G üzerinden gerçekleştirilen Akıllı Traktör uygulaması sayesinde, otomatik dümenleme sistemine sahip traktörle tarla sürülürken, tıpkı vakitte yapay zekâ takviyesiyle görüntü analitiği yapıldı. Şoförsüz traktör rotası üzerinde sapma tespit edildiğinde, 5G ilişkili taşınabilir uygulama üzerinden çiftçi anlık olarak bilgilendirildi.

TARNET Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz hususla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; ‘’Bugün Türk Telekom ile TARNET’in yapmış olduğu iş birliği, ülkemiz için teknolojik bir yeniliğin oluşturduğu sinerjiden çok ötesidir. Akıllı Traktör Sistemleri’nin Türk Telekom ve TARNET’in iş birliği ile 5G entegrasyonunda sonuca ulaşması, tarım kesiminin yakın gelecekteki girdi maliyetlerinin süratle aşağı çekilmesini söz ederken; tıpkı vakitte gün yüzüne çıkartacağımız yeni teknolojilerimizin de habercisidir. Türk Telekom’un 5G altyapısı ile entegre olan TARNET ATS, üreticilerimizin ve çiftçilerimizin daha az efor ile daha fazla randıman almalarını ve öbür girdi maliyetlerine odaklanmalarına fırsat verecektir.’’ 

5G de kritik çekirdek şebeke işlevlerinde i2i ile iş birliği

Türk Telekom, Çekirdek Şebeke’nin kritik sistemlerinden biri olan 5G dahil tüm teknolojileri destekleyen PCF/PCRF eseri konusunda altyapı yazılımları geliştiren yerli şirket i2i Systems ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında, daha evvelden i2i ile birlikte muvaffakiyetle devreye alınan gerçek vakitli fiyatlandırma sistemi Turkuaz tahlili üzere, PCF/PCRF eseri de birinci kez Türk Telekom şebekesinde ticari olarak hayat bulacak. Türk Telekom, bu projeyle hayata geçireceği altyapı üzerinden müşterilerine çok daha esnek ve çeşitli paketler sunarken, Türkiye’de birinci sefer bir 5G çekirdek şebeke işlevini ticari olarak yerlileştirmiş olacak.

i2i Systems CEO’su Ayhan Kapusuz iş birliği ile ilgili olarak, “i2i Systems olarak, 2007 yılında telekom kesimine yerli yazılım ve katma pahalı eserler sağlamak emeliyle kurulan büsbütün yerli bir Ar-Ge ve yazılım şirketiyiz. Türk Telekom’la Uçtan Uca Yerli Ulusal 5G projesinde iki kıtayı birleştiren 5G çekirdek şebeke temaslarını gerçekleştirdik ayrıyeten 5G Radyo Erişim Şebekesinde yerli ulusal 5G baz istasyonu kullanımını sağladık. Yeniden son olarak Türk Telekom ile 5G şebekesine uyumlu PCF/PCRF projemizi başlattık. Tüm bu başarılarımız için Türk Telekom’a bize verdiği takviye için müteşekkiriz.  Bundan sonra da ülke iktisadına paha katacak yerli 5G projelerinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

5G için bulut tabanlı stratejik dönüşüm

Yeni jenerasyon teknolojiler için şebekesinde stratejik dönüşümleri gerçekleştirmekte öncü olan Türk Telekom, bu alanda kıymetli yapı taşlarından olan bulut tabanlı sanallaştırma tahlilleri konusunda yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Sanallaştırılmış ağ işlevleri ve altyapı entegrasyonları alanlarında başarılı bir yerli şirket olan Odine ile iş birliği yaptı.  Türk Telekom ve Odine, konteyner mimarisi platformlarını birlikte test ederken, bu platformlarda yerli tahlillerin entegrasyonu ve idaresi için birlikte çalışıyorlar.

Odine CEO’su Alper Tunga Burak şu açıklamayı yaptı; “Telekomünikasyon hizmet sağlayıcılarının önemli bir dijital dönüşüm sürecinden geçtiği bu periyotta, bulut tabanlı sanallaştırma tahlilleri sürecin temelini teşkil ediyor. Bulut tabanlı sanallaştırılmış tahliller yalnız operatörlerin değil başka işletmelerin de IoT, 5G, Edge Computing (Sınır Bilişim), AI/ML üzere teknolojileri kullanarak yapacakları çalışmalarda telekom operatörlerini en değerli teknoloji sağlayıcısı durumuna getiriyor. Türk Telekom ile yaptığımız stratejik iş birlikteliğiyle ülkemizin telekomünikasyon altyapısının dijital dönüşümüne katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.”
 

  • Anasayfa
  • Internet
  • Öteki Haberleri
  • Türk Telekom’dan GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde yerlilik atılımı

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.