Türk Telekom’un port fiyatına yüzde 67 artırım kararı ertelendi

Türk Telekom’un toptan tarife ve port fiyatı fiyatları için yüzde 67 oranındaki zam kararı Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK) tarafından onaylanarak 1 Nisan’da yürürlüğe girmesine karar verilmişti. Zam nedeniyle Türk Telekom altyapısını kullanan İSS’lerin maliyeti artacak ve tarife fiyatlarına artırım yapılmasına neden olacaktı. Reaksiyon çeken bu karar BTK tarafından 1 Haziran 2022’ye ertelendi.

Kurumdan yapılan açıklamada, “Türk Telekom Referans IP Düzeyinde Bilgi Akış Erişimi Teklifinde yer alan port fiyatları ile Türk Telekom Referans Arabağlantı Teklifinde yer alan aylık THK fiyatlarına ait alınan 09.03.2022 tarihli ve 2022/DK-ETD/64 sayılı Konseyi Kararı’nın 01.04.2022 olan yürürlük tarihinin 01.06.2022 tarihine ertelenmesine karar verilmiştir.” sözleri kullanıldı.

TELKODER yüzde 67 oranındaki artırıma karşı çıktı

Bahisle ilgili olarak Hür Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından bir açıklama yapılmış ve yüzde 67 oranındaki artırımın milyonlarca aboneye internet ve sabit telefon hizmeti sunan alternatif işletmecileri finansal olarak büyük ziyana uğratacağı sözleri kullanılmıştı.

TELKODER İdare Şurası Lideri Halil Ender Teberci, BTK’nın erteleme kararından evvel yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“BTK bu yüksek tarife artışına ait kararı öncesinde kesinlikle dalın görüşünü almalı ve onaylanan yüksek oranlı yeni artırımlı tarifelere geçiş için makul mühlet tanımalıydı. Türkiye’nin aydınlık yarınları için çalışan, milyonlarca kurumsal ve ferdi aboneye hizmet sunan alternatif işletmeciler olarak alınan kararların gözden geçirilmesini ve geri alınmasını istiyoruz. Bu isteğimizin karşılık görmesi, bölümdeki işletmecilerin doğacak büyük ziyanlarını engellemek kadar, daha makul düzeylerde oluşabilecek internet ve sabit telefon faturalarının daha yüksek fiyatlara çıkmasının önlenmesi ismine kıymetli olacaktır.”

TurkNet’e %45 zam! Aktüel TurkNet 2022 fiyatı ne kadar oldu?

1 ay evvel eklendi

İSS’lerin talebi ve TEKODER’in açıklamaları üzerine Türk Telekom’un port fiyatı artırımının yürürlülük tarihi 1 Nisan 2022’den 1 Haziran 2022’ye ertelendi.

Türk Telekom’un eski ve yeni port fiyatları:

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Operatörler – Kurumsal Haberler Haberleri
  • Türk Telekom’un yüzde 67 oranındaki artırımı ertelendi

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.