Turkcell’den karbon ayak izini azaltacak teknolojiler

Dijital Operatör Turkcell, sürdürülebilirlik ve güç verimliliği hususlarındaki faaliyetlerini ve olumlu katkısını güçlendirmeye devam ediyor. Turkcell’in, Taşınabilir Dünya Kongresi’nde Huawei ile imzaladığı yeni mutabakat, güç verimliliğini artırmadan, yenilenebilir güce kadar farklı başlıkları kapsıyor.

Apple kullanıcıları uygulamalara daha fazla para harcıyor

1 gün evvel eklendi

İki dev şirket ortasında imzalanan bu düzgün niyet mutabakatlarından birincisi, Huawei‘nin düşük karbon teknolojisine sahip, güç verimliliği yaratacak tahlillerini Turkcel şebekelerinde denemesine yönelik. Çıkan sonuçlar kıymetlendirilerek misal eser kümelerinde iş birliklerinin artırılması için çalışmalar yapılacak. Bu sayede Turkcell, sürdürülebilirlik vizyonuna uygun formda güç verimliliğini arttırarak, karbon ayak izini düşüren çalışmalarını sürdürmeyi planlıyor.

Konut ve kurumlara yeni jenerasyon güneş gücü tahlilleri

İmzalanan ikinci mutabakat ise güneş gücüyle ilgili faayliyetleri kapsamakta. Türkiye’de değerli bir pazar haline geleceği düşünülen güneş gücü alanında imzalanan bu protokol kapsamında, Turkcell Güç ile Huawei’nin, mesken ve kurumlara güneş gücü projelerinin kurulması, müşteri gereksinimlerine yönelik tesirli tahliller üretilmesi ve kaliteli hizmet sunulması konusunda iş birliği taahhüt edildi.

Turkcell İdare Konseyi Lideri Bülent Aksu, insan odaklı ve çevreye duyarlı iş yapış formlarıyla daha yeterli bir dünya için teknoloji geliştirdiklerine dikkat çekerken, karbon salınımının azaltılmasına ve gücün verimli kullanılmasına imkan sağlayan dijital hizmetler sunduklarını söz etti. Aksu, Turkcell’in güç sarfiyatını yüzde 100 yenilenebilir güç kaynaklarından karşılamakla kalmadığını, rüzgâr güç santralı satın alımı ve güneş paneli yatırımlarıyla yenilenebilir güç üretimi de gerçekleştirdiğini vurgulayarak kelamlarına şu formda devam etti:

Turkcell olarak işimizin çevresel, toplumsal ve yönetişim boyutlarının kozmik seviyede kıymetli olması için çalışıyoruz. 2050 yılına kadar karbon nötr olma gayemize ulaşma doğrultusunda kararlılığımız sürüyor. Tüm iş süreçlerinde toplumsal ve çevresel iş yapış halimizin rehberi olan Sürdürülebilir Yönetişim Unsurlarını 2021 yılının Haziran ayında açıklamıştık.  Sürdürülebilirlik konusunda attığımız adımlar; bir yandan ülke emisyonlarını azaltmaya katkı sağlarken, öbür yandan yeni eser, hizmet ve istihdam alanlarının tasarlanmasını sağlayacak. Türkiye’nin memleketler arası rekabet gücünü koruyabilmesi, iklim değişikliği konusunda atacağımız seri adımlara bağlı. Bu manada ülkemizde her dalda, her alanda yenilikçi ve bu dönüşüme katkı sağlayacak somut adımlara gereksinim duyuyoruz.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Turkcell’den karbon ayak izini azaltacak teknolojiler

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.