Türkiye, en çok siber hücum düzenleyen ülkelerin parlayan yıldızı oldu

Her geçen gün teknolojinin geliştiği bir periyot içerisinde bulunmaktayız. Teknolojik gelişmeler de beraberinde güvenlik açıklarını getiriyor ve bu açıklardan dolayı siber akınlar giderek artmakta. Crowdstrike’ın hazırladığı global tehdit raporunda siber hücumların dünya çapında çok fazla arttığı kelam edilmekte. Bilhassa Türkiye ve Kolombiya, siber taarruzlarda yeni baş göstermesine karşın hayli yükselişte olan iki ülke.

DEGO Finance hacklendi

5 gün evvel eklendi

Raporda bilgisayar korsancılığının dört büyük ismi olan İran, Çin, Rusya ve Kuzey Kore’nin bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen operasyonların ayrıntıları da bulunmakta Ayrıyeten 2021 yılının en kıymetli güvenlik açıklarında biri olan Log4Shell’den ve gerçekleşen siber hücumların ana sınırlarını oluşturan bulut tabanlı sistemler üzerinden yapılan ataklar ve fidye yazılımlardan da bahsediliyor.

Bilgisayar korsanlarından İran merkezli olanlar fidye yazılımları kullanarak, Çin merkezli olanlar ise Mixrosoft Exchange üzerinden ataklar düzenliyor. Bununla birlikte Rusya merkezli saldırganlar bulut hizmetleri üzerinden data çalarken, Kuzey Kore merkezli bilgisayar korsanları ise kripto para üniteleri üzerinden akınlar yaparak 2021 yılında birçok siber taarruzda bulundular.

Türk hackerların taarruzları artıyor

Raporda akınlar ülkelere nazaran çeşitli isimlerle bahsedilmekte. Rusya’lı hack kümeleri “Ayı”, Çin’li hack kümeleri “Panda”, Türkiye’li hack kümeleri “Kurt“, Kolombiya’lı hack kümeleri ise “Oselo” biçiminde isimlendirilmekte. Rapora nazaran Rusya ve Çin, siber atak oranlarının en yüksek olduğu iki ülke olmasına karşın yeni rakipleri var. Bunlar: Türkiye ve Kolombiya.

Kozmik Kurt olarak isimlendirilen Türk bilgisayar korsanlarının Nisan 2021’de gerçekleştirdikleri atak, raporda ayrıntılı bir halde anlatılmakta. İşe bir kurban seçmekle başlayan korsanlar, kurbanın Amazon Web Servisleri (AWS) bulutunda depolanan kullanıcı ismi ve parola bilgilerine erişip sonrasında çalınan bilgilerle Amazon Web Servisi sistemlerine girmeyi başardılar. Saldırganlar bu etaptan sonra komut satırlarını değiştirerek kendilerine güvenlik açığı oluşturdu. Böylelikle saldırganlar, dataları çalabilmek için kendilerine açık kapı bıraktı.

Bu örnekte de görüldüğü üzere günümüzde birçok datalar bu halde çalınmakta. Bu da bulut sistemlerinin güvenliğini sorgulatıyor. Çünkü bulut hizmetlerinin kullanılmaya başlanmasından beri siber hücumlar istenmesede daha kolay hale gelmiştir.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • Türkiye, siber akın düzenleyen ülkelerin parlayan yıldızı oldu

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.