Türkiye Uzay Ajansı ile SAHA İstanbul ortasında iş birliği protokolü

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve SAHA İstanbul ortasında iş birliği protokolü imzalandığı duyuruldu. İmzalanan protokol ile TUA ve SAHA İstanbul’un sahip oldukları yetkinliklerle uyum içerisinde, ulusal ve memleketler arası tertiplerde Türkiye’nin temsil edilmesi amaçlanıyor.

SAHA İstanbul nedir?

SAHA İstanbul ya da öteki ismiyle Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği; yerli savunma, havacılık ve uzay dalını güçlendiren bir küme oluşturulması maksadıyla kuruldu. Üyelerine çeşitli iş birlikleri sunarak ve uyum sağlayarak Türk savunma, havacılık ve uzay dalının geliştirilmesini hedefliyor. Üyelerin ulusal üretimleri teşvik ediliyor. Ana müteahhitler ve üniversitelerle birlikte çalışarak dayanak düzeneklerinden yararlanmalarını sağlanıyor.

Türkiye Uzay Ajansı ile Roscosmos ortasında iş birliği!

1 ay evvel eklendi

SAHA İstanbul’un paydaşları ortasında Savunma Sanayi Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, İstanbul Sanayi Odası, Teknopark İstanbul, Türkiye İhracatçılar Meclisi, TÜBİTAK, Teknopark Ankara başta olmak üzere çok sayıda paydaş bulunuyor. Bunların haricinde onlarca üniversite ve özel daldan yüzlerce üye firması bulunuyor.

Beş yıllık protokol imzalandı

TUA ile SAHA İstanbul ortasındaki protokol 5 yıl boyunca geçerli olacak. Protokolde, uzay ve havacılık alanında yapılan milletlerarası tertiplerin Türkiye’de gerçekleştirilmesi için uzay sanayi alanında yapılacak iş birliklerinin altı çizildi. Protokol ile amaçlanan bir öteki bahis da; Türkiye’de faaliyet gösteren kuruluşların birlikte hareket edebilmelerini sağlayacak bir kümelenmenin oluşması için iş birliklerinin sağlanması oldu.

TUA yaklaşık 10 gün evvel de Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzalamıştı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Türkiye Uzay Ajansı ile SAHA İstanbul ortasında iş birliği

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.