Türkiye’de birinci kere opera ve dijital sanat birebir sahneyi paylaştı

Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da açılan Atatürk Kültür Merkezi’nde dün akşam İstanbul Senfoni Orkestrası eşliğinde hoş bir aktiflik gerçekleştirildi.

Türk Telekom Opera Salonu’nda gala gecesine özel performans

Türk Telekom, ana destekçisi olduğu Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) dijital dönüşüm ve teknoloji tecrübesini kültür sanat alanına da taşıdı. AKM’nin ‘kalbi’ Türk Telekom Opera Salonu’nda düzenlenen gala gecesi, çok özel bir konsere mesken sahipliği yaptı. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın sahnelediği Türk Telekom Özel Performansı katılımcıların beğenisine sunuldu.

Marvel’ın yeni Disney+ dizisi She-Hulk’tan birinci fragman geldi

10 sa. evvel eklendi

Türkiye’de birinci sefer bir senfoni orkestrası performansının dijital sanatla harmanlandığı gecede; 70 kişilik orkestra, 40 kişilik koro ve 4 solist tarafından canlı seslendirilen yapıtlara salonun tamamını çevreleyen yenilikçi sahne ve ışık dizaynıyla oluşturulan şov eşlik etti. Tüm yeri çepeçevre saran şov, izleyicilere ayrıcalıklı bir tecrübe yaşattı.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, yaptığı açılış konuşmasında; “Türkiye’nin kültür ve sanat belleğinde iz bırakan, yenilenerek geniş ve kapsamlı bir kültür kompleksine dönüşen, bir ‘şehir mıknatısı’ üzere günün her saatinde yaşayan Atatürk Kültür Merkezi’nin ana destekçisi olmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

İstanbul Senfoni Orkestrası’ndan Türk Telekom Özel Performansı

İstanbul Senfoni Orkestrası’nın Türk Telekom Özel Performansı’nda sanatseverler, 12 kesimden oluşan repertuarı beğeniyle dinledi. Şef Hasan Cinse’nın yönettiği orkestraya; Dilek Türkan, Cengiz Özkan, Görkem Ezgi Yıldırım ve Mazhar Alanson da eşlik etti. Fizikî, teknik ve mimari tahliller sonucunda, en âlâ doğal akustiği elde edebilmek için tasarlanan Türk Telekom Opera Salonu’nda gerçekleştirilen konser izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

Türkiye’de birinci kere opera ve dijital sanat birebir sahneyi paylaştı

Gala öncesi ve orkestra performansı sırasında, salonun tamamına yansıtılan, yenilikçi sahne ve ışık dizaynıyla oluşturulan dijital sanat gösterisi de geceye damga vurdu. Türkiye’de birinci kez, bir senfoni orkestrası performansı dijital içerik ile harmanlanırken, 70 kişilik orkestra, 40 kişilik koro ve 4 solist tarafından Türk Telekom Opera Salonu’nun ikonik mimarisinde gerçekleştirilen senfoniye eşlik eden dijital gösteri, izleyicilere ayrıcalıklı bir tecrübe yaşattı. Sahne sanatları ile dijital dünyayı bir ortaya getiren şov; orkestra tarafından seslendirilen 12 yapıtın öykülerinden esinlenerek hazırlandı.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Operatörler – Kurumsal Haberler Haberleri
  • Türkiye’de birinci sefer opera ve dijital sanat tıpkı sahneyi paylaştı

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.