Türkiye’de Covid-19 tedavi ilacı kullanılmaya başlandı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü Bilim Şurası toplantısı sonrasında basın açıklaması paylaştı. Bakan Koca, Amerikan ilaç firması Merck tarafından geliştirilen Molnupiravir isimli Covid-19 tedavi hapının kullanımına başlandığını açıkladı. Ayrıyeten önümüzdeki iki haftada hadise sayısında düşüş beklendiği duyuruldu.

BioNTech’in BioNTainer isimli aşı üretim konteynerleri tanıtıldı

21 sa. evvel eklendi

Molnupiravir ilacı, 65 yaş üzeri ve bağışıklığı baskılanmış Covid-19 hastalarına fiyatsız olarak dağıtılmaya başlandı. Bakan Koca, bu ilacın tesirli olabilmesi için erken evrede kullanımına başlanmasını değerliği olduğunu ve bu nedenle Covid-19 kuşkusu bulunanların çabucak test olması gerektiğini söyledi.

Bakan Koca hususla ilgili olarak şunları söyledi:

“Molnupiravir etken unsurlu antiviral ilacın kullanımına başlanmıştır. 65 yaş üzeri ve bağışıklığı baskılanmış vatandaşlarımıza Molnupiravir ilacının dağıtımı başlamıştır. Salgının en çok etkilediği 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın korunması salgın idaresinin en büyük önceliğidir. Yeni ilacın kullanımı ve hatırlatma dozu aşılarının yapılması kayıplarımızı kıymetli ölçüde azaltacaktır. Vatandaşlarımız hafif başlayan ve seyreden hastalığı nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırabilmektedirler. Belirti tespit edildiğinde bilhassa büyüklerimiz vakit geçirmeden test numunesi vermelidir. Molnupiravir etken unsurlu ilacın kullanımına erken başlanması tedavi muvaffakiyetini çok değerli ölçüde artırmaktadır. Testin çabucak yapılması ve ilacın erken periyotta başlanması büyüklerimiz açısından kritik değerdedir.”.

Bakan Koca’nın açıklamalarının tamamı şöyle:

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Molnupiravir Covid-19 ilacı Türkiye’de kullanılmaya başlandı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.