Türkiye’nin 2025’teki GSYİH’nin yüzde 5’i yapay zekadan sağlanacak

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, “Dijital Türkiye Yapay Zeka ve Siber Güvenlik” temalı söyleşide konuşma yaptı. Yapay zeka teknolojisinin değerine vurgu yaptı.

Yapay zeka teknolojileri sayesinde ülke gelirlerine kıymetli katkı sağlanacağını vurgulayan Ali Taha Koç, “2025 yılında Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 5’ini yapay zekadan sağlayacağız” dedi.

Robot çita yapay zeka ve simülasyonla rekor sürate ulaştı

1 hf. evvel eklendi

Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, Türkiye’nin yapay zeka gayeleri hakkında şunları söyledi:

“Teknik algoritmanın geliştirilmesinden, teşebbüs sermayesine kadar birçok alanda 24 hedef ve 119 önlem belirledik, 2025 yılında bu önlemleri yerine getirdiğimizde Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 5’ini yapay zekadan sağlayacağız. Bunun yanında gençlerle bir arada Türkiye’de birinci kere 2025 yılında 50 bin tane yapay zeka istihdamı oluşturmak ve 10 bin tane yapay zeka lisans üstü program mezunları istiyoruz. İnşallah bu gayelerimizi gerçekleştirdiğimiz vakit bilhassa akademik manada dünyadaki birinci 20 ülkeden birisi olmak istiyoruz.”

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Yapay Zeka Haberleri
  • Türkiye’nin gelirinin yüzde 5’i yapay zekadan sağlanacak

About admin

Check Also

Epic Games’te Mega İndirim periyodu başladı: İndirim kuponu döndü

Epic Games'te yeni indirim devri başladı. Mega İndirim Mayıs 2022 ismi ile başlayan indirimlerle birlikte kuponlar da geri döndü. Epic ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.