Türkiye’nin birinci tank ihracatı yapılıyor: Kaplan MT’nin seri üretimi tamamlandı!

Yerli savunma sanayi şirketi FNSS tarafından geliştirilen Kaplan MT tankının Endonezya için üretilen versiyonun seri üretimi tamamlandı ve teslimatları başladı. Kaplan MT’nin Endonezya’ya gönderilmesinin akabinde Türkiye’nin birinci tank ihracatı gerçekleşmiş olacak.

Türkiye ve Endonezya ortasında 18 adetlik Kaplan MT muahedesi yapılmıştı. Bu 18 adetlik siparişin birinci 10 adedi Türkiye’de FNSS tarafından üretilirken başka 8 adedi Endonezyalı savunma sanayi şirketi PT Pindad tarafından Endonezya’da üretilecek. Türk şirket FNSS, PT Pindad’a teknoloji transferi ve üretim dayanağı sağlayacak.

Kaplan MT’nin Endonezya’da HARIMAU ismiyle kullanılacak. Sahip olduğu teknik özellikler ile orta tartı sınıfına giriyor. 105mm Cockerill 3105 kulesi sayesinde düşük yüküne karşın yüksek atış kabiliyetine sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Kaplan MT, saatte azami 70 kilometre sürate ulaşabiliyor. Tek depoyla 450 kilometre yol kat edebilen araç %60 meyil tırmanabiliyor. %30 yan meyilde geçebilen araç -32 ve +55 derecelerde çalışabiliyor. 360 derece durumsal farkındalık sistemi ile etrafındaki tehditlere karşı farkındalığı yüksek olacak olan Kaplan MT, lazer ikaz sistemine sahip. Üç kişilik mürettabat kapasitesi sunuyor.

Altay tankının motoru Türkiye’ye teslim edildi

1 gün evvel eklendi

Kaplan MT ikinci ihracata da çok yaklaştı

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, Filipinler’de de MT gereksinimi çıktığını lakin son basamakta öteki bir eser tercih edildiğini söyledi.

Kaplan MT’nin şimdi alana verilmemesinin dezavantajını yaşadıklarını anlatan Kurt, “Çok sayıda değildi lakin bizim için kıymetli bir gösterge olacaktı. Başa baş gittikten sonra son dakika bir karar verildi. Öbür ülkelerde de gereksinimler var. Ayrıyeten Türkiye’de de muhtaçlık olarak düşünüleceğini öngörüyoruz. Bilhassa asimetrik tehlikelerin artmasıyla birlikte gerek 105, gerekse 120’lik kuleli MT gereksinimi doğabilir. Bu türlü bir araca önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde kesinlikle daha fazla dikkat verileceği ve bir projelendirme olabileceği konusunda öngörülerimiz var.” dedi.

Yerli kule hazırlığı

Endonezya’nın talebi doğrultusunda tankta Belçika üretimi bir silah kulesi kullanıldığını belirten Kurt, şunları kaydetti:

“Dünyada bu türlü az sayıda kule var şu an için. Bizim de birtakım planlarımız var. ASELSAN’ın da planları olduğunu biliyorum. Bir kule geliştirme konusunda Türkiye’de bir faaliyet, olması gerektiğini düşünüyorum. Alışılmış uzun ve çok maliyetli süreçler, âlâ planlamak lazım. Tek başımıza maliyetini karşılayabileceğimiz işler değil. Hasebiyle bu hususta şayet kullanıcımızdan yeşil ışık alırsak ivme kazanacağını düşünüyorum ancak şu anda şimdi bu türlü bir gelişme yok.

GENEL BİLGİLER

Motor

Dizel

Transmisyon

Tam Otomatik

Mürettebat

3 (Sürücü, Nişancı ve Komutan)

Güç-Ağırlık Oranı

>22 Bg/ton

Muharebe Yüklü Tartı

30.000 kg

BEKA VE ÖMÜR TAKVİYE

Balistik Müdafaa

Gövde + Ek Zırh Stanag 4569

Mayın Müdafaa

Karın Altı Mayın Müdafaa Stanag 4569

KBRN Müdafaa Sistemi

İklimlendirme Sistemi

Otomatik Yangın Bastırma Sistemi

Sis Havanları

Etkin Muhafaza Sistemi

Opsiyonel

KULE

Ana Teçhizat

105mm CMI Cockerill® 3105

İkincil Teçhizat

7.62 mm yahut 12.7 mm Eş Eksenli Makineli Tüfek

VAZİFE EKİPMANLARI

360° Durumsal Farkındalık

Kablosuz İç Haberleşme Sistemi

Konumlama ve Seyru¨sefer Sistemi

Yardımcı Gu¨ç Kümesi

Komuta Denetim Muhabere Bilgi Sistemi

Lazer İhtar Sistemi (LUS)

HAREKET KABİLİYETİ

Azami Yol Suratı

70 km/s

Yol Menzili

450 km

Azami Meyil Tırmanma

%60

Azami Yan Meyil

%30

Dik Pürüz Aşma

0.9 m

Hendek Aşma

2,2 m

Dönüş Yarıçapı

Pivot

Çalışma Şartları

-32 °C/+55 °C

Sudan Basarak Geçme

1.2 m

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Endonezya için üretilen Kaplan MT tankının teslimatları başladı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.