Türkiye’nin hava savunma ve füze sistemleri için kapsamlı bir tesis kuruluyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) uyumunda Türkiye’ye savunma endüstrisi projelerinde kullanılmak üzere yeni altyapılar kazandırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Bunlardan Hava Savunma Test ve Entegrasyon Merkezi (HSTEM), ASELSAN Temelli Başşehir Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) toprağında kuruluyor.

Tesiste, hava ve füze savunma projelerinin geliştirme ve seri üretim devirlerindeki sistem/alt sistem üretim, entegrasyon, test ve doğrulama faaliyetlerinin etkin halde yapılabilmesine yönelik çeşitli gelişmiş altyapılar yer alacak. Heyetim çalışmalarında değerli aralık alınan tesis, son hazırlıkların tamamlanmasıyla yakın vakitte faaliyete geçecek.

HSTEM bünyesindeki Sistem Üretim ve Entegrasyon Binası, yaklaşık 16 bin metrekare kapalı alana sahip olacak ve burada hava ve füze savunma projelerinin seri üretim gereksinimleri karşılanacak. Test Denetim Merkezi, tüm test faaliyetlerinin planlanması, uyumu, uzaktan denetimi, testler sırasında/sonrasında elde edilen bilgilerin kayıt, tahlil ve kıymetlendirilmesi gayesiyle kullanılacak.

Kapalı Atış Poligonu‘ndan, geliştirilmekte olan silah ve mühimmat sistemlerinin atışlı test ve doğrulama faaliyetlerinde yararlanılacak. Yaklaşık 200 metre atış aralığını destekleyen poligonda, 35-40 milimetre kalibreye kadar silahlarla atış yapılabilecek.

Akıncı TİHA’dan Teber-82 Güdüm Kiti ile birinci atış yapıldı

1 gün evvel eklendi

Sistem Test, Ayar Kalibrasyon Altyapısı ve Test Kulesi, sistemler üzerindeki radar ve elektro-optik algılayıcıların işlevsel testleri, görüş/algılama çizgilerinin (nişan hattı) hassas olarak kendi içinde ve sonrasında nişan sınırı ile atış sınırının (namlu hattı) hassas olarak çakıştırılmasına yönelik ayar ve kalibrasyon faaliyetlerinde kullanılacak.

Tesiste ayrıyeten sistemlerin dinamik şartlar altında performanslarının ölçülmesi ve uygunlaştırılması için askeri standartlarla tanımlanan özel test parkurları yer alacak.

Hava savunma sistemleri birinci imtihanı ROBOSİM’de verecek

Hava savunma sistemlerinin zorlayıcı senaryolar altındaki testleri, doğrulamaları ve ekinlik gösterimi ise “ROBOSİM Açık Alan Test Altyapısı“nda gerçekleştirilecek.

ROBOSİM, hava ve füze savunma sistemlerin gerçek hayatta karşılaşabileceği maksatların yanca ve yükseliş açısal hareketlerini de içerecek biçimde açık alanda benzetimi maksatlı kullanılacak. Bu altyapıda kablo-robot teknolojisi kullanılarak içine elektro-optik ve radar gaye simülatörleri yerleştirilen kabinlere yanca ve yükseliş ekseninde hareket yeteneği kazandırılacak. Bu sayede tekli/çoklu amaçlar içeren zorlayıcı angajman senaryolarının açık alanda benzetimi mümkün olacak.

ROBOSİM altyapısıyla sistemlerin zorlayıcı gaye tespit, takip üzere performans testleri ve aktiflik doğrulamaları denetimli, tekrarlanabilir ve muteber bir test ortamında yapılabilecek.

Bu altyapının dünyada bir örneği bulunmuyor. Çok zorlayıcı teknik özellikler (hassas pozisyonlama doğruluğu, sürat, ivme ve benzeri) gerektiren ROBOSİM, çok sayıda yazılım ve donanım bileşeni içeriyor ve tüm bileşenler ulusal olarak geliştiriliyor.

ROBOSİM’deki elektro-mekanik ve başka tüm alt bileşenlerin üretim ve fabrika testleri muvaffakiyetle tamamlandı.

Sıra dışı ve özel tahlillerle hayata geçiyor

Elektro-mekanik yapıyla bütünleşik inşaat/kule/temel yapısı, özel olarak tasarlandı ve projelendirildi. Yaklaşık 75 metre yüksekliğindeki kulelerin zirve noktasında tüm operasyonel ve rüzgar yükleri altında yalnızca birkaç santim sapma pahası elde ediliyor. Sıra dışı inşaat ve kule yapısının projeye uygun halde alanda heyetimi, test ve doğrulaması tamamlandı.

ROBOSİM’de tüm test faaliyetlerinin planlanması, uyumu, çok sayıdaki alt sistemin senaryoya uygun olarak gerçek vakitli uzaktan denetimi, testler sırasında/sonrasında elde edilen bilgilerin kayıt, tahlil ve kıymetlendirilmesi emeliyle özel bir yazılım kullanılacak. ASELSAN bünyesine geliştirilen bu yazılımın Sistem Entegrasyon Laboratuvarı ortamında geliştirilmesi, test ve doğrulamaları muvaffakiyetle tamamlandı.

ROBOSİM için elektro-mekanik ve başka donanım/yazılım bileşenlerinin saha suram, entegrasyon ve testlerinin en kısa vakitte tamamlanması ve kullanıma alınması planlanıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Türkiye’nin hava savunma ve füze sistemleri bu tesisten çıkacak

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.