Turkovac 81 vilayette uygulanmaya başlandı

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen inaktif koronavirüs aşısı Turkovac, bugün itibariyle 81 vilayette uygulanmaya başlandı. Belli kent hastanelerinde ve araştırma hastanelerinde vatandaşlar Turkovac aşısı olabilecek.

Yerli koronavirüs aşısının Faz 1 çalışmalarına 2 istekli katıldı

4 gün evvel eklendi

Bugün Bilecik’te Turkovac uygulanmaya başlanmasıyla birlikte Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi:

“Turkovac’ın gitmediği vilayet kalmadı. Aşı olmayan kalmasın! Kent Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri başta olmak üzere 81 ilimizdeyiz.”

Turkovac aşısı Erciyes Üniversitesi ve Sıhhat Bakanlığı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından geliştirildi. Aşının Faz 3 çalışması 1008 kişi üzerinde yapıldı. Aktiflik oranının Sinovac’tan daha güzel olduğu ve önemli bir yan tesir görülmediği gözlemlendi. Bu sonuçlar doğrultusunda acil kullanım onayı alarak kullanımına başlandı.

Turkovac aşı randevusu nasıl alınır?

Turkovac randevusu için https://mhrs.gov.tr/vatandas adresine giriş yaparak üstteki “Aşı Randevusu Al” seçeneğini seçerek randevu alabilirsiniz. İnternet üzerinden almak istemiyorsanız ALO 182’yi arayarak da randevu alabilmeniz mümkün.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Turkovac aşısı tüm kentlerde uygulanmaya başladı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.