Turkovac aşısı 18 yaş altına uygulanmaya başladı

Erciyes Üniversitesi ve Sıhhat Bakanlığı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından geliştirilen yerli koronavirüs aşı Turkovac’ın 18 yaş altındaki testleri başladı. Ankara Kent Hastanesi’nde bugün başlayan pilot çalışmayla 16-18 yaşındaki gönüllülere Turkovac aşısı uygulanmaya başlandı.

Aşı çalışmasına daha evvel hiç aşı olmamış, hiç Covid-19 geçirmemiş ve kronik rahatsızlığı bulunmayan 16. yaşını tamamlamış, 18’den gün almamış gençler istekli olarak katılabilecek. Çalışmaya katılan şahıslara plasebo (boş aşı) yapılmayacak. İştirakçiler iki kümeye ayrılacak. Bir kümeye Turkovac, öteki kümeye ise Sinovac aşısı uygulanacak.

Turkovac aşısı tüm kentlerde uygulanmaya başladı

1 hf. evvel eklendi

Çalışmalar bugün Ankara Kent Hastanesi’nin Çocuk Hastanesi kısmında başladı. Önümüzdeki hafta başka kentlerde de gönüllülere uygulanacak. Toplam 14 merkezde bu çalışma sürdürülecek. Birinci etapta 16-18 yaş ortasında yapılacak çalışma, makul bir sayıya ulaştıktan sonra daha alt yaş kümelerine da uygulanacak. Toplam 500 istekli ile çalışılması hedefleniyor. Gönüllüler üzerindeki çalışmanın olumlu sonuçlar vermesi halinde Turkovac aşısının 18 yaş altında yaygın kullanımına başlanacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Turkovac aşısı 18 yaş altına uygulanmaya başladı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.