Twitch bit dolandırıcılığında yeni gelişme: 8 vilayette 18 kişi gözaltına alındı!

Twitch’te yaklaşık 6 ay evvel gün yüzüne çıkan bit bağış dolandırıcılığı hakkında 8 vilayette eş vakitli operasyon yapıldı. Çalıntı kredi kartlarıyla bağış yaptıkları öne sürülen 19 şahıstan 18’i gözaltına alındı.

İstanbul Siber Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğü tarafından 8 vilayette eş vakitli düzenlenen operasyonda haklarında gözaltı kararı bulunan 18 kişi yakalandı. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal ele geçirildiği duyuruldu.

Neler olmuştu? Fake bit olayı nedir?

Binlerce kişinin kredi kartı bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar, Twitch’te anlaştıkları yayıncılara bit bağışı yapıyor ve elde ettikleri geliri bölüşüyordu. Çalıntı kredi kartları ile uzun müddettir bağış yapıldığı ve milyonlarca liralık vurgun yapıldığı ortaya çıktı. Ortalarında ünlü yayıncıların da bulunduğu onlarca Twitch yayıncısı, bu dolandırıcılık şebekesi ile iş birliği yaptı.

Geçersiz bit bağışı, Twitch’teki bilgi sızıntısının akabinde ortaya çıktı. Twitch veritabanındaki bağış bilgilerinin sızmasıyla birlikte hangi kanalın ne kadar bit bağışı aldığı bilgisi belirli olmuştu. Türkiye’deki kimi küçük kanalların yüksek ölçülerde bağış aldığının anlaşılması üzerine, çalıntı kredi kartlarıyla düzmece bağış yapıldığı ortaya çıktı.

Twitch fake bit dolandırıcılığı nedir? Pak Twitch perde ardı

6 ay evvel eklendi

Daha evvelki operasyonda 39 kişi gözaltına alınmış ve 2’si tutuklanmıştı. Bugünkü operasyonla 18 kişi daha gözaltına alındı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Twitch fake bit operasyonu: 18 kişi gözaltına alındı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.