Ukrayna Başbakan Yardımcısı Apple’a davette bulundu: Mağazalar kapatılabilir

Ukrayna’ya olan müdahalesi nedeniyle Rusya‘ya teknoloji dünyasından da yeni yaptırımlar gelmeye başladı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Apple’ı Rusya’daki eserlerinin satışını durdurmaya ve App Store’u kapatmaya çağırdı.

Apple’dan karşılık gecikmedi

Apple CEO’su Tim Cook’a “Bütün dünya, yaptırımlar uygulayarak taarruzları püskürtüyor, 2022 çağdaş teknolojisi tahminen de tanklara, çoklu roketatarlara ve füzelere en yeterli yanıttır’’ kelamlarını lisana getirerek bir mektup yollayan Fedorov, Twitter üzerinden ”Rusya Federasyonu vatandaşları için Apple Store’u engellemek ve ABD hükümet yaptırımları paketini desteklemek için Apple CEO’su Tim Cook ile temasa geçtim. Bu tıp aksiyonların Rusya’nın gençlerini ve faal nüfusunu proaktif olarak utanç verici askeri saldırganlığı durdurmaya motive edeceğinden eminiz. App Store’a erişimin engellenmesi de dahil olmak üzere Rusya Federasyonu’na Apple hizmetleri ve eserleri sağlamayı durdurmaya çağırıyorum” açıklamasında bulundu.

Ülkenin başbakan yardımcısının açıklamaları ile birlikte Apple CEO’su Tim Cook, ”Ukrayna’daki durumla derinden ilgileniyorum. Oradaki takımlarımız için elimizden geleni yapıyoruz ve mahallî insani yardım eforlarını destekleyeceğiz. Ziyana uğrayan insanları düşünüyorum ve barış isteyen herkese katılıyorum” dedi.

ABD’den Rusya’ya yeni ambargo: Çip tedariki durduruluyor

3 sa. evvel eklendi

Tim Cook’un açıklamalarından yola çıkarak Apple’ın Rusya’ya karşı nasıl bir hal alacağı bilinmiyor olsa da, farklı ülkelerden gelen yaptırımlar ile birlikte beş büyük Rus bankasının memleketler arası operasyonları kısıtlanmış durumda. Bununla birlikte banka müşterilerinin artık Apple ve Google Hisse servislerini kullanamayacaklarını açıklayan Rusya Merkez Bankası, ayrıyeten yaptırım uygulanan bankalar üzerinden online ödeme yapılmayacağını bildirdi. 

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Ukrayna, Apple’dan yardım davetinde bulundu: İşte ayrıntılar

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.