Ukrayna, bir güç sağlayıcısına yapılan Rusya dayanaklı hack teşebbüsünü engellediklerini duyurdu

Ukrayna, Rus askeri istihbaratı için çalıştığı bilinen bir bilgisayar korsanlığı kümesi olan Sandworm‘un ülkedeki bir güç sağlayıcısını hackleme teşebbüsünde bulunduğunu fakat engellediklerini duyurdu. Ukrayna Bilgisayar Acil Müdahale Takımı(CERT-UA), teşebbüsün çeşitli altyapı ögelerini hizmet dışı bırakmayı hedeflediğini paylaştı.

ESET ve Microsoft, Ukrayna’ya yardım etti

Ukrayna, ismini açıklamadığı bir güç şirketinin altyapısına yönelik gerçekleştirilen siber hücuma ait bir gönderi paylaştı. Bilgisayar korsanlarının şirketin endüstriyel denetim sisteminin bir kısmına girmeyi başardığı lakin rastgele bir elektrik kesinti yaşanmadan durumun denetim altına alındığı belirtiliyor.

CERT-UA, siber akın teşebbüsünün ardında Rusya askeri istihbarat teşkilatı GRU tarafından desteklenen Sandworm gurubunun olduğunu açıkladı. CERT-UA ile ortak çalışma yürüterek saldırıyı önlemeye yardımcı olan ESET güvenlik araştırmacıları, tıpkı kümenin 2014 ve 2015’te de benzeri hücumlar gerçekleştirdiğini söyledi.

Hidrojen, CO2’den daha çok global ısınmaya sebep olabilir

1 gün evvel eklendi

Ukraynalı üst seviye bir siber güvenlik yetkilisi olan Viktor Zhora, yaptığı bir açıklamada Industroyer berbat emelli yazılımının yeni sürümünün kullanıldığı siber akında ESET ve Microsoft ile ortak bir çalışma gerçekleştirdiklerine yer verdi.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • Ukrayna, Rus hacker gurubunu engelledi

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.