Ukrayna, Rus askerlerini tespit etmek için yüz tanıma teknolojisi kullanmaya başladı

Ukrayna, bilhassa Rus askerlerini tanımlamayı mümkün kılan Clearview yapay zeka sistemine dayalı yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başladı. Şirket, Ukrayna Savunma Bakanlığı‘na, sistemine fiyatsız erişim teklif etti.

Rus vatandaşlarına direkt bildiri gönderin

18 sa. evvel eklendi

Clearview, Ukrayna’nın bu teknolojiyi mültecileri ailelerle tekrar birleştirmek, yanlış bilgilerle çaba etmek, denetim noktalarını taramak ve cesetleri teşhis etmek için kullanabileceğini belirtti ve bu teknolojiyi savaşın karşı tarafı Rusya’ya sunmadı.

Clearview AI birçok ülkeden ceza aldı

Clearview lideri, öbür Ukrayna devlet kurumlarının önümüzdeki günlerde bu teknolojiyi kullanmaya başlamayı planladığını kaydetti. Clearview, toplumsal ağ VKontakte’den 2 milyardan fazla fotoğrafa erişime sahip ve veritabanında toplamda 10 milyardan fazla fotoğraf bulunuyor.

Clearview AI teknolojisi son birkaç yılda ağır bir biçimde eleştirilmişti. Bu ay İtalya, şirkete 20 milyon euro para cezası verdi ve İtalyan vatandaşlarının imgelerinin kaldırılmasını emretti. İngiltere, bilgi müdafaa maddelerini ihlal ettiği için Kasım ayında Clearview’ı askıya aldı. Kanada, Avustralya ve Fransa da, Clearview’a vatandaşlarının imgelerini kaldırmasını emreden ülkeler ortasında yer alıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Ukrayna, Rus askerlerini yüz tanıma teknolojisiyle tespit ediyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.