Ulusal Muharip Uçağın yerli motoru hakkında açıklama

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, SAHA İstanbul tarafından hazırlanan Yöneticilik Gelişim Programı’nda (SAHA MBA) yerli imkanlarla geliştirilen savaş uçağı olan Ulusal Muharip Uçağı (MMU) hakkında açıklamalarda bulundu. Uçağın motorunun da yerli olacağı belirtti.

“Milli Muharip Uçağın neredeyse bütün kesimlerinin tasarımı bitti.” diyen Temel Kotil, yaklaşık 1300 mühendisin çalışmaları sürdürdüğünü bildirdi. 18 Mart 2023’te MMU’yu hangardan çıkacak.

Temel Kotil’in açıklamalarına nazaran TUSAŞ’ın hissedarı olduğu TRMotor motor ve TEI şirketleri MMU uçağının yerli motoru için çalışmalara başladı. Yerli motor çalışmalarının 10 yıl sürmesi ve 2028 prestijiyle Ulusal Muharip Uçağın yerli motorla uçması planlanıyor. Bu çalışmalar tamamlanana kadar yabancı motordan güç alacak.

Bayraktar Kızılelma’dan yeni fotoğraf

4 sa. evvel eklendi

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil’in bahisle ilgili açıklamaları şöyle:

“Uçağın ulusal olması için motorunu yapmak zorundayız. TEI’nin turboşaft motoru bize Türkiye’nin tek kristal dökebildiğini gösterdi. Motor yapmanın en güç kısmı türbin kısmı. Türbin kısmında da tek kristal gerekiyor. Tek kristal olunca dirençler yüksek oluyor. Yüksek sıcaklıkta termal randıman artıyor, güç artıyor. Türkiye tek kristalini döktü ve turboşaft motorda kullanıyor. TUSAŞ’ın hissedarı olduğu TRMotor motor tasarımı için çalışıyor. Savunma Sanayii Başkanlığının MMU motoru için yürüttüğü bir ihale süreci var. Şu anda bilgi istiyor, biz de hazırlıyoruz. TEI ve TRMotor bu mevzuda çalışıyorlar. Bir motor yapmak 10 yıl sürer. 2028 ve sonrasında teslim edeceğimiz uçakta yerli motor olacak. Bunun yurt dışı ayağı da var. Rolls Royce, Türkiye’de bunu yapma konusunda niyetini birçok kez aşikâr etmişti. Bu, bir devlet kararı. Devlet karar verirse bu motoru TEI, TR Motor, Kale yapsın yahut üçü bir ortaya gelsin, bunu yapabiliriz. Zira motorun alt kırılımlarında tasarım ve üretim sorunumuz yok. 2030’lara kadar kendi başımıza Türkiye olarak bunu aşarız fakat yurt dışında öbür iş birliklerimiz de var. Seramiğe dönülürse de motor teknolojilerinde ihtilal olur.”

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Ulusal Muharip Uçağın yerli motoru hakkında açıklama

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.