Ulusal torpido AKYA birinci kez gerçek maksada atıldı

Roketsan tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin birinci ağır sınıf torpidosu AKYA’nın birinci sefer gerçek amaca atış testi yapıldı. Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, TCG Preveze denizaltısında MÜREN’i (Milli Üretim Entegre Savaş Sistemi) kullanarak AKYA torpidosu ile birinci kere gerçek gayesi vurdu.

Songar’a 40mm küçük roket entegre edildi

3 gün evvel eklendi

Marmara Denizi’nde İzmit Körfezi’ndeki Denizaltı Eğitim Sahası’da test atışı yapıldı. Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan görüntüde, ulusal atış sistemi MÜREN üzerinden AKYA eğitim torpidosunun amaç gemiye başarılı bir formda atışının yapıldığı görülüyor.

AKYA Ulusal Ağır Torpido Projesi’nin yanı sıra savunma endüstrideki yerli projelerin değerine işaret eden Akar, şunları söyledi:

“Artık kendi hafif silahlarımızı, obüslerimizi, ATAK helikopterlerimizi, İHA SİHA VE TİHA’larımızı, gemilerimizi yapar hale geldik. Böylelikle yüzde 80’lere varan yerlilik ve ulusallık oranının her geçen gün daha da artması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktaya geldikten sonra bundan sonraki kısmın daha çetin ve güçlü geçeceğinin şuurundayız. Hiçbir vakit yılmadan çalışmalarımızı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da tek yumruk tek yürek olarak başarılarımıza devam edeceğiz. Ülkemizin bekası ve refahı için ne yapılması gerekiyorsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmayı sürdüreceğiz.”

AKYA özellikleri

Ulusal imkanlarla geliştirilen birinci ağır sınıf torpido AKYA, 7 metre uzunluğa 533 milimetre çapa ve 1200 kilogram yüke sahip. 40 knot süratte 15 kilometre ara kat edebiliyor. Balistik başlığı sayesinde maksada yüksek hasar veriyor. Su üstü ve su altı gayeler için kullanılacak.

Hafif sınıf için ORKA geliştiriliyor

Deniz Kuvvetleri’nin gereksinimi doğrultusunda ağır sınıf torpido AKYA’nın yanı sıra hafif sınıf için ORKA ismindeki torpido geliştiriliyor. AKYA ve ORKA torpidoları ile denizaltı mühimmatlarındaki dışa bağımlılık sona erecek.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Ulusal torpido AKYA birinci kez gerçek gayeye atıldı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.