Unity Software, Apple’ın kapalılık siyasetini aşmaya çalışırken 5 milyar dolar ziyan etti

Unity Software, reklamverenlere Apple’ın iOS 14 Uygulama İzleme Şeffaflığı‘ndan (App Tracking Transparency) kaynaklanan kayıpları önlemek için süreksiz bir tahlil sundu. Lakin bu tahlil işe yaramadığı üzere, şirketin payları de %37 paha kaybına uğradı.

Apple, artık dünyanın en bedelli şirketi değil

22 sa. evvel eklendi

Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT), kullanıcıların uygulamaları kullanırken reklamcılar tarafından izlenmekten kaçınmalarını sağlıyor. Örnek verecek olursak bu değişiklik, 2022 yılında yalnızca Facebook’un 12,8 milyar dolar kaybedeceği manasına gelmekte.

Yanlışlı datalar reklam harcamalarını düşürdü

ATT, Apple’ın daha evvel şirketlerin reklam hedeflemeleri yapacak kadar kullanıcıları tanımlamasını sağlayan IDFA’nın (Identifier for Advertisers) yerini almıştı. Apple IDFA yerine reklamcılara, istedikleri bilgileri almalarına yardımcı olan, fakat kullanıcı kapalılığını de etkilemeyen alternatif bir usul sundu.

Fakat Unity Software, kullanıcıların nereye gittiklerini izlemek için iPhone‘larını kullanmak yerine, kullanıcıların ne vakit ziyaret ettiklerini görmek için web sitelerini izlemeye başladı ve şirket böylelikle kısmen ATT’nin üstesinden gelebileceğine inanıyordu.

Marketwatch‘a nazaran, Unity’nin Apple’dan alınan bilgilere dayanmayan bu Pinpointer ismi verilen reklam eseri işe yaramadı. Sonuç olarak da yanılgılı bilgiler, alıcıların reklam harcamalarını azaltmasına neden oldu. Akabinde paylar %37 düşüşle 30.30 dolar düzeyine geriledi ve şirketin pay fiyatının 52 dolar olduğu Eylül 2020’deki halka arzından bu yana en berbat sayı oldu. Sonuç olarak da şirket 5 milyar dolarlık piyasa kıymeti kaybına uğradı.

Unity Software yanılgıyı düzeltmeye çalışıyor

Fakat MarketWatch, pay fiyatındaki düşüşün ana nedeninin Unity Software’in Pinpointer eseri olmasına karşın, sistemin artık düzeltilmeye başlandığını belirtiyor.

Morgan Stanley analisti Matthew Cost hususla ilgili olarak şu tabirleri kullandı: “Temel problemler çözülürken, makine tahsili algoritmalarını tekrar eğitmek ve bu yılın başlarında düşen reklam harcamalarını geri kazanmak vakit alacak.” dedi. Unity Software CEO’su John Riccitiello ise CNBC’ye sıkıntıları çözmenin vakit alacağını söyleyerek şu tabirlerde bulundu: “Düzeltmemiz birkaç çeyrek sürecek ve biz bunu düzeltirken birkaç çeyrek için daha yavaş bir büyüme yaşayacağız.”

Daha evvel, Snap ve Facebook üzere firmaların da Aralık 2021’de Uygulama İzleme Şeffaflığını atlamak için bir boşluk kullanmaya çalıştıkları bildirilmişti. Daha yakın vakitlerde ise Facebook, kısmen ATT’nin neden olduğu gelir kaybı nedeniyle işe alımları dondurmak zorunda kaldı.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iPhone Haberleri
  • Unity Software, 5 milyar dolar ziyan etti

About admin

Check Also

iOS 16’yı bekleyenleri üzecek haber: Birinci genel beta sürümü gecikecek

Apple ile ilgili kıymetli bilgileri evvelden aktaran Bloomberg editörü Mark Gurman, iOS 16'nın birinci genel beta sürümünün gecikmeli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.