Ünlü yonga tasarım araçları firmasına ambargoyu delme suçlaması

Ağır ABD ambargosu altında olan Çin buna karşın farklı yollarla ambargoları delmeye çalışıyor. Bunlardan en kıymetlisi kesenin ağzını açarak Batılı firmalardan teknolojileri sızdırmak. Synopsys bu hafta şok bir suçlama ile karşı karşıya kaldı. 

Synopsys firmasına şok suçlama

Yonga dünyasında tasarım yapmak için kullanılan otonom yazılımların en kıymetli geliştiricisi Synopsys kıymetli bir suçlama ile karşı karşıya kaldı. Firmanın Huawei HiSilicon ve SMIC’e teknoloji sızdırdığı sav ediliyor. 

Global çip sevkiyatlarında yeni bir rekor kırılabilir

15 sa. evvel eklendi

Soruşturma evrakına nazaran HiSilicon firmasının yongalarını SMIC ile üretebilmesi için Synopsys tarafından birtakım yazılım araçları temin edildi. Bu araçların Çin’deki iş ortakları üzerinden iletildiği tabir ediliyor. 

Huawei ve HiSilicon ulusal güvenliğe bir tehdit olarak kabul edildiği için müsaade almadan rastgele bir yonga teknolojisinin tedariği yasak. SMIC ise biraz daha düşük ambargo düzeyinde ve 14nm üzerindeki süreçler için lisans alması gerekmiyor. Bununla birlikte HiSilicon’a bunları temin edemiyor. 

Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan birtakım transferler için başlayan soruşturmayı Synopsys de kabul ediyor. Yetkili makamlarla yakın bir biçimde çalışan Synopsys kısa mühlet sonra bir açıklama yapacak. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Synopsys ambargoları deliyor mu?

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.