Volvo, iç yerlerde keten elyaf kullanacak

İsveç merkezli araba markası Volvo, araçlarının iç yerlerinde kullandığı gereçlerde değişikliğe gidiyor. Şirket, Volvo Cars Tech Fund kolu aracılığıyla klasik, petrol bazlı plastiklerin yerine doğal keten elyaflara dayalı materyaller geliştiren Bcomp‘a yatırım yaptığını duyurdu.

Volvo’dan çevreci yaklaşım atılımı

Yüksek performanslı, hafif gereçler geliştiren yenilikçi bir firma olan Bcomp, olağan plastik modüllere kıyasla yük, güç kullanımı ve emisyonlar açısından değerli tasarruflar sunan biyo-bazlı bir materyal olan keten elyaf kullanıyor.

Volvo’nun en son konsept arabası olan Concept Recharge‘da yer verilen  elyaf bazlı kompozitler, Bcomp’un hesaplamalarına nazaran olağan plastik kesimlere kıyasla %50’ye kadar daha hafif, %70’e kadar daha az plastik kullanılıyor ve %62’ye kadar daha düşük CO2 emisyonu üretiyor.

Volvo Cars Tech Fund Lideri Alexander Petrofski: “Bu yatırım, sürdürülebilirliğe olan bağlılığımızın ve karbon ayak izimizi azaltmaya yönelik stratejik odaklanmamızın bir öteki örneğidir. Global pazarlarda yenilikçi eserler geliştirmelerine ve ölçeklendirmelerine yardımcı olmanın ortak yararlarını gördüğümüz için, Bcomp üzere önde gelen teknoloji firmalarıyla uzun bir iştirak geleneğimiz var.” sözlerinde bulundu.

Honda, 8 yıl içerisinde 30 farklı elektrikli model satışa sunacak

15 sa. evvel eklendi

Volvo Cars, 2040 yılına kadar emisyonları azaltmak ve iklim açısından nötr olmak istiyor ve daha sürdürülebilir gereçler kullanmanın bunun büyük bir modülü olacağını söylüyor. Şirket ayrıyeten 2018’e kıyasla 2025 yılına kadar CO2 emisyonlarını %40 azaltmayı hedefliyor.

  • Anasayfa
  • Ömür
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Volvo, iç yerlerde keten elyaf kullanacak

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.