Volvo, İsveç’teki fabrikasına elektrik dönüşümü için 1.1 milyar dolar yatırım yapacak

Volvo, önümüzdeki yıllarda İsveç’teki Torslanda fabrikasına yaklaşık 1.1 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Bu kapsamda tesisin yeni jenerasyon elektrikli Volvo modellerinin üretimi için hazırlanması planlanıyor.

Yapılacak yatırım ile Volvo, kelam konusu fabrikada batarya üretim tesisi kurmakla kalmayıp boyahanedeki güç tüketimini azaltacak ve alüminyum gövde modülleri için büyük bir döküm alanı oluşturacak.

Yeni Alfa Romeo Tonale, 275 beygirlik PHEV versiyonuyla tanıtıldı

20 sa. evvel eklendi

Volvo CEO’su Håkan Samuelsson, mevzuyla ilgili açıklamasında, “Bu yatırımlarla, büsbütün elektrikli geleceğimize yanlışsız değerli bir adım atıyor ve daha gelişmiş, daha âlâ elektrikli Volvo’lara hazırlanıyoruz. Torslanda en büyük fabrikamız ve 2030 yılına kadar büsbütün elektrikli araba üreticisi olma yolunda ilerlerken çok değerli bir rol oynayacak.” dedi.

İsveçli üreticiye nazaran, büyük döküm alanının kurulması fabrika için en heyecan verici güncelleme olacak. Zira bu teknikle, araçların art yeri tek modül olarak dökülecek ve bu kesim üzerinde süspansiyon kolları ve elektrik motorları için montaj noktaları bulunacak. Böylelikle her araçtan yaklaşık 100 modül çıkarılmış olacak.

Volvo’nun açıklamasına nazaran, ‘mega döküm’ tekniğiyle hem tartı azalacak, hem de üretim esnasındaki güç verimliliği artacak. Ayrıyeten üretim süreci basitleştiği için de para tasarrufu sağlanacak. Tıpkı tekniği ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla da Model Y’nin üretiminde kullanıyor.

Torslanda fabrikası 1964’te açıldı ve yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip. Yeni yatırım kapsamında yapılacak güncellemelerin ne vakit tamamlanacağı ise şimdi belirli değil. Öte yandan, yeni teknikle üretilecek birinci araç Concept Recharge’ın üretim versiyonu olabilir. İsminin Embla olabileceği açıklanan model 2025’te piyasaya sürülecek.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Volvo’dan elektrikli araç üretimi için 1.1 milyar dolar yatırım

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.