Xbox Series X geliştirici kiti 40GB GDDR6 bellek barındırıyor

Bir müddettir AMD’nin Xbox Series X/S ve PlayStation 5 konsollarından çıkan yarı özel APU ünitelerinin bilgisayar sistemi olarak satışa sunulduğunu görüyoruz. Aslında bu konsol dizaynları uzun müddettir piyasadaydı.

Xbox Series X geliştirici kiti neler sunuyor?

Oyun geliştiricilerinin yeni jenerasyon konsollara üretimlerini hazırlayabilmesi için geliştirici kiti biçiminde özel versiyonları sunuluyor. Bunlardan kimileri kanunsuz bir halde eBay üzere sitelerde satışa sunuluyor. Bunlardan bir tanesi internete düştü.

Ryzen Pro 6000 özellikleri neler?

5 gün evvel eklendi

2020 yılındaki versiyona ilişkin geliştirici kiti 8 adet Zen 2 çekirdeği ve 56 süreç kümeli bir RDNA 2 grafik ünitesine sahip. Olağanda 16GB GDDR6 olması gereken bellek kapasitesi ise bu dizaynda 40GB olarak belirlenmiş. 16GB bellek 10GB 320-bit olarak grafiklere, 3.5GB 192-bit olarak sistem belleğine ve 2.5GB olarak 192-bit işletim sistemine ayrılmıştı. 40GB bellek için de misal bir ayrımın olduğu kestirim ediliyor. 

Xbox Series X piyasaya çıkmadan evvel bu büyük bellek kapasitesi sızdırılmış ve heyecana neden olmuştu. Ne var ki bu bellek yanılgı ayıklama, sıkıştırma, kare verisi tahlili ve kayıtlama üzere geliştirici süreçlerine yönelik belirleniyor. Konsolun son halinde bunlar olmadığı için bellek de 16GB kapasiteye düşürülüyor. 

Şunu belirtmek gerek ki bu geliştirici kitlerinin satışı yasak ve internete bağlandığı anda devre dışı kalıyor. Bu bakımdan kanunsuz satılan bu setler internete bağlanmadan farklı testlere ve incelemelere tabi tutuluyor. Bu setin fiyatı 1350 Avro. 
 

  • Anasayfa
  • Mesken Elektroniği
  • Oyun Konsolları Haberleri
  • Xbox Series X geliştirici kiti karşınızda

About admin

Check Also

Xbox Series S, yakında fizikî oyunları destekleyebilir

Xbox Series X’e nazaran önemli manada daha az performans sunan Xbox Series S, tıpkı vakitte sadece dijital oyun kullanımına müsaade veriyor ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.