Yatay kuyularda sıkıştırılmış doğal gaz depolanabilir

Yer altı, birçok boş kuyuya konut sahipliği yapıyor. Bir araştırma grubu, artık kullanılmayan petrol ve gaz kuyularını sıkıştırılmış doğal gazın depolanması için kullanılabilmesini amaçlayan bir çalışma yayınladı. Araştırmacılar, düşük maliyetli güç depolama tahlili olarak kuyuların tekrar kullanılmasının kıymetli avantajlar sunacağını söylüyorlar.

Yatay kuyularda sıkıştırılmış doğal gaz depolama

ABD Güç Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Güç Laboratuvarı(NREL) araştırmacıları, sıkıştırılmış doğal gaz yoluyla yenilenebilir enerjiyi depolamak için yatay gaz ve petrol kuyularının kullanılmasını amaçlıyorlar.

Yatay kuyular, sunduğu avantajlarla sanayide yaygın olarak kullanılıyor lakin süratle etkinlik durumunu yitirme eğilimindeler. Takım, kapatılmamış bu yatay kuyuların sıkıştırılmış doğal gaz için bir depolama tahlili olabileceğini düşündü ve çok sayıda bilgisayar simülasyonu gerçekleştirerek bunun hem uzun hem kısa vadede gerçekleştirilebilir metot olduğunu gözlemlediler.

Araştırmacılar, başlangıçta eski kuyulara basınçlı hava enjekte etmeyi düşündüler lakin bir doğal gaz kuyusuna hava eklemek, patlamaya yol açma riski taşıdığı için bu fikirden vazgeçtiler. Bunun üzerine takım, mevcut fikir üzerine eğilmeye başladı.

Yaptıkları hesaplamalar, kuyudaki sıcaklık ve basınca bağlı olarak, elektrik üretmek için sıkıştırılmış doğal gazın kullanılmasının yüzlerce kilowatt’tan neredeyse bir megawatt’a kadar güç üretebileceği sonucunu gösterdi.

Hidrojen, CO2’den daha çok global ısınmaya sebep olabilir

1 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, kullanılabilecek etkin olmayan yatay kuyuların tespit edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. ABD’de faal yatay kuyu sayısı 2000’de yaklaşık 9 bin düzeylerindeyken bu sayı,  2017’de çeyrek milyonu aştı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Yatay kuyularda sıkıştırılmış doğal gaz depolanabilir

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.