Yavuz sondaj gemisi Karadeniz’de kıymetli bir vazifeye başlıyor

Türkiye’nin dört sondaj gemisinden biri olan Yavuz sondaj gemisi, Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın üretimi için değerli bir vazifeye çıkıyor. Karadeniz’de açılacak 10 adet Türkali kuyusunda üst düzey kuyu tamamlama vazifesi yapacak.

Yavuz sondaj gemisi birinci olarak Türkali-2 kuyusunda deniz tabanına büyük denetim sistemlerinin yerleştirilmesinde kullanılacak. Deniz tabanına yerleştirilecek ekipmanların en karmaşığı olarak “christmas tree” ismiyle bilinen bu sistemler, kuyuda doğal gaz üretiminin başlaması için birinci ve en kıymetli adımlarından biri olacak.

Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisinin özellikleri

4 ay evvel eklendi

Her kuyu için ortalama 45 gün sürmesi planlanan sürecin tamamlanmasının akabinde doğal gaz üretimine başlanabilmesi için son evre olarak boru çizgisinin kuyuya bağlanması sürecine geçilecek. Faz-1 etabında 6 kuyu bir dağıtım haznesine öteki 4 kuyu öbür bir dağıtım haznesine bağlanacak ve bu dağıtım hazneleri birleşerek tek çizgi halinde kıyıya gaz ulaştırılacak. Dağıtım haznelerinin eylül ayından itibaren denizin altına yerleştirilmesine başlanılacak. Faz-2 etabında yeni kuyular devreye girecek. Her 6 kuyu için bir yeni dağıtım haznesi kurulacak.

Karadeniz’de birinci defa üç sondaj gemisi birebir anda misyon yapacak

Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki (TPAO) envanterinde bulunan Fatih sondaj gemisi Karadeniz’de arama sondajları gerçekleştiriyor. Yasal gemisi ise Türkali kuyularındaki alt tamamlama süreçlerini yürütüyor. Yavuz’un Türkali-2 kuyusunda vazifeye başlamasıyla birlikte birinci kere üç sondaj gemimiz birebir anda vazife yapmış olacak.

Yavuz sondaj gemisi özellikleri

Uzunluğu 230 metre ve genişliği 36 metre olan altıncı jenerasyon ultra derin deniz sondaj gemisi Yavuz’da, yaklaşık 130 metrelik çift sondaj kulesi bulunuyor. 12 bin 200 metre derinliğe kadar sondaj yapabiliyor.

Gemide spor ve sinema salonu, dinlenme odaları ile tam vakitli bir hekimin misyon aldığı 4 yataklı küçük bir hastane de yer alıyor. Azamî yatak kapasitesi 210 olan Yavuz’da çalışan Türk işçi ekseriyetle 21 günün akabinde bir haftalık mühletle meskene dönüyor. Yabancı işçi ise 28 günde bir müsaade kullanabiliyor.

Elektrik gereksinimini 42 megavat kapasiteli dizel jeneratörlerden karşılayan Yavuz’un 7,5 milyon litre yakıt kapasitesi bulunuyor. Üretimi 2011’de tamamlanan Yavuz, daha evvel Tanzanya, Kenya, Malezya ve Filipinler başta olmak üzere farklı ülkelerde vazife aldı. TPAO şirketi, Ekim 2018’de gemiyi 262,5 milyon dolar karşılığında satın aldı. Yavuz, 20 Haziran 2019 tarihinde misyona başladı.

Türkiye doğal gaz ve petrol gereksiniminin yaklaşık yüzde 90’luk kısmını dışarıdan karşılamaktadır. Güçte dışa bağımlılığın azaltılma çalışmaları kapsamında Fatih ve Yavuz sondaj gemileri satın alındı. İki gemi birbirine misal özelliklere sahip.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Yavuz sondaj gemisi Karadeniz’de misyona başlıyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.