Yeni binalarda yenilenebilir güç kullanımı mecburî oluyor

Türkiye’de yenilenebilir güç kullanımına yönelik zorunluluklar başlıyor. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle birlikte büyük binalara yenilenebilir güç konseyimi zaruriliği kademeli olarak başlıyor.

Güç muhtaçlığının en az yüzde 5’inin yenilenebilir güçten karşılanacak

1 Ocak 2023’ten sonra inşa edilecek, toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük tüm binaların kullandığı gücün en az yüzde 5’inin güneş gücü paneli, rüzgar gücü, ısı pompası üzere yenilenebilir güç kaynaklarından karşılanması zarurî olacak.

1 Ocak 2025’ten itibaren ikinci kademeye geçilecek ve zorunluluğun kapsamı genişleyecek. 1 Ocak 2025’ten itibaren inşa edilecek, toplam inşaat alanı 2 bin metrekareden büyük tüm binaların birincil güç muhtaçlığının en az 10’unun yenilenebilir güç kaynaklarından karşılanması gerekecek.

Lisanssız elektrik üretimine büyük teşvik geliyor

1 gün evvel eklendi

Kelam konusu yönetmelikte binaların güç performansına da el atılıyor. 1 Ocak 2023’ten itibaren toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük binaların Güç Kimlik Dokümanındaki güç performans sınıfının en az B düzeyinde olması gerekiyor. 1 Ocak 2025’ten itibaren 2 bin metrekareden büyük binaların da B yahut daha düzgün güç performansına sahip olması gerekecek.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Yeni binalarda yenilenebilir güç kullanımı mecburî oluyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.