Yeni bir buz formu keşfedildi: Ice-VIIt

Uzak gezegenlerin iç kısımlarında bulunabilecek yüksek basınçlı suyun davranışını anlamak için çalışan bir araştırma takımı, yeni bir buz formu buldular. Böylelikle, şimdiye kadar kimilerinin doğal yollarla kimilerinin laboratuvar çalışmalarında oluştuğu bilinen 19 farklı buz biçimine bir yenisi eklenmiş oldu.

Buzun yeni formu: Ice-VIIt

Farklı sıcaklık ve basınç kombinasyonlarında buz yahut su farklı formlara sahip olabiliyor. Nevada Üniversitesi araştırmacıları, yüksek basınç altında suyun özelliklerini ölçmek için yeni bir formül geliştirdiler ve geliştirilen prosedür yeni bir buz formu bulmalarına imkan tanıdı.

Öncelikle, elmas örs hücreleri olarak bilinen iki yuvarlak bölümlü elmas uçları ortasına bir su örneği yerleştirildi. Su yüksek basınç uygulanarak oksijen ve hidrojen atomlarının farklı düzenlemelere zorlanmasıyla buz oluşturuldu. Buz daha sonra çeşidinin birinci örneği olan lazerle ısıtma tekniğiyle kısa bir müddet eritildi ve akabinde yine donarak küçük kristallerden oluşan bir toza benzeyen öbür bir forma dönüştürüldü.

Farklı basınçlarla denemelere devam eden takım, bilinen iki faz(Ice-VII ve Ice-X) ortasında geçiş sırasında yeni bir orta faz buldular. Araştırmacıların Ice-VIIt olarak isimlendirdiği faz, simetrik tetragonal kristallerden oluşuyor.

Keşfedilen yeni buz formu haricinde araştırmacılar,Ice-X’e geçişin evvelce düşünülenden neredeyse üç kat daha düşük basınçlarda gerçekleştiğini de buldular.

Yeni akış pili büyük ölçekli güç depolama için tahlil sunabilir

3 gün evvel eklendi

Yeni buz formunun ötegezegenlerin iç şartlarını incelemek ismine kıymetli yararlar sunabileceği belirtiliyor. Ice-VIIt‘nin su açısından güçlü olması beklenen ötegezegenlerin kabuğunda ve üst mantosunda çokça var olabileceği düşünülüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Yeni bir buz formu keşfedildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.