Yeni bir deney doğrulanırsa unsurun beşinci hali ‘bilgi’ olacak

Fiziği baştan tanımlayabilecek yeni bir deney tasarlandı. Deneyin doğruluğu kanıtlanırsa cihandaki hususun beşinci hali doğrulanacak. Bu, şimdiye kadar bildiğimiz katı, sıvı, gaz ve plazma hallerinin yanına bir yenisinin daha eklenebileceğini gösteriyor.

Hususun 5. hali mi geliyor?

Portsmouth Üniversitesi‘nde fizikçi Dr. Melvin Vopson, bir evvelki çalışmasında tüm temel parçacıkların insanlarda DNA’yı andıran bir biçimde bilgi depoladığını ve bilginin fizikî bir kütleye sahip olduğunu öne sürüyordu. Vopson’ın bir diğer argümanı ise bilginin kainatın neredeyse üçte birini oluşturan anlaşılması güç karanlık husus olabileceğini içeriyor.

Hususun 5. halini bulmak ismine deney, parçacık-antiparçacık çarpışmasını kullanarak temel bir parçacıktaki bilgiyi algılamak ve ölçmek için tasarlandı. Vopson deneyin mantığını açıklarken: “Bir elektrondaki bilgi, kütlesinden 22 milyon kat daha küçüktür ancak  bilgi içeriğini  onu silerek ölçebiliriz. Bir husus parçacığını bir antimadde parçacığıyla çarpıştırdığınızda, birbirlerini yok ettiklerini biliyoruz. Ve parçacıktan gelen bilgi, parçacık yok edildiğinde bir yere gitmesi gerekiyor.” tabirlerinde bulundu.

Yok etme süreci, parçacıkların kalan tüm kütlesini güce ve tipik olarak gama fotonlarına dönüştürülürken parçacıktan gelen bilgiler ise düşük güçlü kızılötesi fotonlara dönüştürülecek.

Yeni bir buz formu keşfedildi

2 gün evvel eklendi

Vopson, çalışmalarının bilginin kozmostaki her şeyin temel bir bileşeni olduğunu gösterebileceğine ve yeni bir fizik araştırması alanının ortaya çıkabileceğine inanıyor. Vopson’un deneyi doğrulanırsa mevcut fizik anlayışı büyük çoğunluğuyla değişebilir.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Yeni deney, unsurun beşinci hali olarak bilgiyi doğrulayabilir

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.