Yeni darbe emici gereç, metal kadar güçlü lakin çok daha hafif

Zırh teknolojisinde her geçen gün yeni gelişmeler yaşanırken bir araştırma grubu, köpük gibisi bir materyalden metal üzere koruyan ancak daha hafif, daha güçlü ve tekrar kullanılabilir bir materyal geliştirdiler. Gerecin, kasklar, beden zırhları ve araba ve havacılık kesimleri için kullanılabileceği belirtiliyor.

Birinci olarak kasklarda kullanılabilir

Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, aktüatörlerde ve robotlarda kullanılan yüksek güç emici sıvı kristal elastomerler (LCE) kullanarak geliştirdikleri yeni darbe emici gerecin, mevcut müdafaa hedefli kullanan gereçlere nazaran  daha hafif ve daha güçlü olmasıyla birlikte tekrar kullanılabilir olduğunu belirtiyorlar.

Grup, bir dizi deneyde gerecin farklı süratlerde farklı kütlelerin tesirlerine ne kadar uygun dayanabileceğini test etti. 1,8 kg ve 6,8 kg yükündeki objeler 35.4 km/s sürate kadar suratlarla gerece çarptırıldı ve takıma nazaran gereç bekledikleri dayanımı sergiledi.

Araştırmanın muharrirlerinden Sung Hoon Kang: “Yeni materyalin çok güç absorpsiyon kabiliyeti hakkındaki bulgularımız konusunda heyecanlıyız. Materyal, çok çeşitli darbelere karşı daha fazla muhafaza sağlıyor ve daha hafif olması, yakıt tüketimini ve araçların çevresel tesirini azaltabilirken, gözetici giysi giyenler için de daha rahat olabilir.” dedi.

Yüksek düzeyde kurşuna maruz kalmak IQ’yu düşürüyor

2 gün evvel eklendi

Takım, geliştirdikleri gerecin beden zırhlarında ve araçlarda kullanılabileceğini belirttikleri üzere atletler ve ordu için yeni jenerasyon kasklar tasarlamak, üretmek ve test etmek için bir kask şirketiyle işbirliği yapmak üzere görüşmeler yürüttüklerini söylediler.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Yeni darbe emici gereç, metal kadar güçlü lakin çok daha hafif

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.