Yeni e-Patch, daha süratli yara iyileşmeleri sunuyor

Klâsik yara güzelleştirme sistemlerine oranla süreci çok daha süratli hale getirebilen bir e-Patch geliştirildi. Kolay bileşenlere sahip olması ve düşük maliyetlerle üretilebilmesi, e-Patch’in uygulanabilirliğini kolaylaştırıyor.

Üç kat daha süratli güzelleşme oranı yakalandı

Los Angeles’taki Terasaki Biyomedikal İnovasyon Enstitüsü araştırmacıları, ameliyat, yanık ve başka travmalardan kaynaklanan yaraların düzgünleşme sürecini hızlandırabilecek esnek, yazdırılabilir bir elektronik yama geliştirdiler.

Geliştirilen e-Patch, aljinat olarak bilinen deniz yosunundan türetilmiş bir hidrojel ile karıştırılmış gümüş nanotellerden yapılmış elektrotları içeriyor. Araştırmacılar, aljinatı kimyasal olarak değiştirip kalsiyum ekleyerek gümüş nanotellerin fonksiyonunu ve kararlılığını artırmayı başardı. Oluşturulan hidrojel, bir silikon katman üzerindeki biyo-mürekkep şablonun üzerine yerleştirildi. Biyo-mürekkep katılaştıktan sonra şablon kaldırıldığında kalan aljinat iki elektrotu oluşturdu.

Fareler üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda düzgünleşme sürecinin yirmi günden yedi güne indiği tespit edildi. e-Patch’in yara uygunlaşmasını değerli ölçüde hızlandırmasının haricinde denetim kümesiyle kıyaslandığında az yara izinde de gelişmeler gözlemlendi.

Uyduları 10 dakikada yörüngeye ulaştıracak sistem geliştirildi

1 hf. evvel eklendi

Araştırma takımından Han-Jun Kim: “Malzemelerin dikkatli seçimi ve jel formülasyonumuzun optimizasyonu sayesinde, yara düzgünleşmesini büyük ölçüde kolaylaştıracak ve hızlandıracak çok fonksiyonlu, üretimi kolay ve uygun maliyetli bir e-Patch geliştirebildik.” dedi.

Araştırmacılar, silikon katmanların boyutunu ve halini değiştirerek, çok çeşitli yaraları kaplayabilen ve bunlara ahenk sağlayabilen ePatch’ler oluşturmanın mümkün olduğunu söylüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Yeni e-Patch, daha süratli yara iyileşmeleri sunuyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.