Yeni Porsche Macan T tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri

Yeni Macan, daha evvel yalnızca 911 ve 718 modellerinde kullanılan T harfini taşıyacak olan birinci dört kapılı Porsche oldu. Bugün prestijiyle özel siparişe açılan yeni Porsche Macan T modeli haziran ayından itibaren sahipleriyle buluşmaya başlayacak.

1968’deki Porsche 911 T modelinin ruhuna sadık kalan Yeni Macan T, son derecede dinamik bir heyetim ve epeyce hafif iki litrelik turbo motor, atletik bir tasarım ve sportif bir sürüşü beraberinde getiren varlıklı bir standart donanımla Macan ve Macan S ortasında konumlandırılıyor.

Yeni Porsche Macan T özellikleri

Macan T modelinin iki litrelik, dört silindirli turbo motoru, son derece atak sürüş özellikleri, düşük tartı ve kompakt tasarımı birleştirerek ülkü bir yük ve performans istikrarı sunuyor. Macan S ve GTS modellerindeki 2,9 litrelik çift turbolu V6 motorla kıyaslandığında, Macan T modelindeki güç aktarma sistemi ön aksta 58,8 kg daha hafif. Bu, araca harika bir kalkış performansı ve eksiksiz viraj alma marifetleri sağlıyor.

Macan T, 265 PS (195 kW) güç ve 400 Nm tork kullanıma sunuyor ve bu pahalarla aracın dizaynına uygun, heyecan verici bir sürüş tecrübesi sağlıyor. Macan T, motorla ahenk içinde çalışan ve süratli vites geçişleriyle performanslı sürüşleri destekleyen yedi vitesli çift kavramalı şanzıman (PDK) ve Porsche Traction Management (PTM) olarak isimlendirilen dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılmış.

Geniş dönem bandı boyunca sunulan yüksek tork bedeli, tüm sürüş şartlarında faal bir hızlanma performansı sağlıyor. Direksiyon üzerindeki mod düğmesi ve Sport Response tuşu dahil standart Sport Chrono Paketi ile donatıldığında, Macan T 0’dan 100 km/s sürate 6,2 saniyede ulaşıyor ve 232 km/s azamî sürate sahip oluyor.

Ford E-Transit, Euro NCAP tarafından ‘Altın’ mükafata layık görüldü

6 sa. evvel eklendi

Ayarlanabilir özel şasi

Macan T, standart olarak Porsche Etkin Süspansiyon İdaresi (PASM) ile çelik süspansiyona sahip tek Porsche modeli ve 15 mm alçaltılmış gövde ile yollara çıkmaya hazırlanıyor. Ön akstaki viraj istikrar kolları daha rijit ve aracın şasi ayarı, araç ve güç aktarma sistemi için kusursuz süspansiyon oluşturmak üzere optimize edildi. Bu sayede çok hassas direksiyon reaksiyonları ve kıvrak yol tutuş özellikleri sunuyor.

Porsche Traction Management (PTM) özelliği de Macan T modelinin sürüş özelliklerine nazaran art aks odaklı çalışmak üzere özel olarak uyarlandı. Ayrıyeten yeni bir özellik olarak PASM ve 10 mm daha alçak süspansiyon ile uyarlanabilir havalı süspansiyon opsiyonel donanımlar ortasında yer alıyor. Ayrıyeten Porsche Tork Yönlendirme Sistemi Plus  (PTV Plus) da opsiyonel olarak sunuluyor. Sistem, Macan T modelinin dinamik karakterine uyarlanarak  sürüş dinamiklerini daha da sertleştiriyor.

İç ve dış tasarım ayrıntıları

Macan T modelinin ön, yan ve art kısımlarındaki Metalik Akik Grisi tasarım öğeleri, aracı eser gamındaki öteki modellerden farklılaştırıyor. Özel kontrast renk; ön kaplamada, yan aynalarda, yanlarda, tavan spoylerinde ve gerideki logolarda da kullanılıyor. Parlak siyah spor egzoz çıkışları ve yan cam çıtaları standart olarak sunulurken yanlarda siyah ‘Macan T’ logosu bulunuyor. Koyu titanyum renkte 20 inçlik Macan S jantları standart olarak sunuluyor. Gövde için opak, metalik ve özel olmak üzere 13 farklı renk seçeneği bulunuyor.

Macan T modelinin iç tasarımı kendine has bir ambiyans ortaya koyuyor. Standart olarak sunulan sekiz taraflı elektrikli ve ısıtmalı spor ön koltuklar, siyah deri paketiyle birlikte özel döşemelerle donatılıyor. Ön koltukların ortaları ve art yan koltuklar Sport-Tex Stripe deseni ile sunulurken her iki ön koltuk başlığında kabartmalı bir Porsche logosu bulunuyor. Dış dizaynda kontrast oluşturan özel renk, koltuklarda, koltuk başlıklarında ve direksiyon simidinde dekoratif gümüş dikişler halinde aracın içinde de devam ediyor.

Standart donanım ayrıyeten GT çok işlevli ve ısıtmalı spor direksiyon simidi ve ön konsolun üst kısmında Sport Chrono kronometreyi içeriyor. Kapı eşikleri standart siyah alüminyum ile kaplanıyor ve bir Macan T logosuyla süsleniyor. Bunun dışında karbon kaplamalı Race-Tex çok fonksiyonlu GT spor direksiyon opsiyonel olarak sunuluyor.

Macan T, cam görünümlü ve dokunmaya hassas yüzeyi ile yeni orta konsol ve 10,9 inç dokunmatik ekrana sahip çevrimiçi navigasyon sistem ile Porsche Bağlantı İdaresi (PCM) üzere yeni ögelere da sahip.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Yeni Porsche Macan T tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.