Yerli kripto para borsalarına 18 milyon TL para cezası

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı finansal istihbarat ünitesi Mali Hataları Araştırma Şurası (MASAK) yerli dört kripto para borsasına idari para cezası verdi. Toplam 18 milyon 700 bin lira meblağında idari para cezası uygulandı.

MASAK, mali cürümlerin ve kara para aklamanın önlenmesi için borsalardaki kripto para cüzdanlarını da inceleme kararı almıştı. Bu bağlamda 1 Mayıs 2021’den itibaren 5549 sayılı Kabahat Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamına kripto para borsaları da dahil edildi. Bu kanuna nazaran kripto para borsalarına çeşitli yükümlüler getirildi. Bu yükümlülükler; müşterinin tanınması, kuşkulu süreç bildirimi, bilgi ve doküman verme, devamlı bilgi verme ile koruma ve ibraz olarak belirlenmişti.

Paribu, BtcTurk, Bitci ve Icrypex’e ceza

MASAK tarafından yapılan yükümlülük kontrolü sonucunda Paribu, BtcTurk, Bitci ve Icrypex borsalarına ceza kesildi. Yapılan açıklamaya nazaran Bitci Teknoloji AŞ hakkında 4 milyon 250 bin lira, Icrypex Bilişim AŞ’ye 4 milyon 100 bin lira, Paribu Teknoloji AŞ’ye 8 milyon lira, BTC Türk’e 2 milyon 450 bin lira olmak üzere toplam 18 milyon 800 bin lira idari para cezası uygulandı.

Binance’e rekor para cezası

1 ay evvel eklendi

Daha evvel de geçtiğimiz Aralık ayında birebir ihlal gerekçesiyle Binance Türkiye’ye (BN Teknoloji) 8 milyon TL meblağında ceza uygulanmasına kara verilmişti. MASAK, bu ihlallerde en fazla 8 milyon TL’lik ceza kesebiliyor. Binance Türkiye ve Paribu’ya en üst sondan ceza kesildiği görülüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Yerli kripto para borsalarına ceza

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.